1. Brak pszczół = brak ludzi
Pszczoły to główne owady zapylające, dzięki którym wiele roślin może rosnąć, kwitnąć, rozwijać się. Brak włochatego owada oznacza brak wszelkich owoców, warzyw, kwiatów, a co z tego wynika – brak życia. Około 100 gatunków roślin uprawnych to podstawa 90% pożywienia na świecie, a aż 71% z nich jest zapylane właśnie przez pszczoły. Według globalnych analiz, to dzięki pszczołom mamy aż 75% międzynarodowej produkcji jedzenia. Albert Einstein stwierdził, że ludzie są w stanie przetrwać bez pszczół przez około 4 lat. Nie ma w tym momencie dokładnych wyliczeń, które byłyby w stanie określić, ile czasu miałby świat po wyginięciu ostatniej pszczoły, aczkolwiek naukowcy głoszą, że na pewno mniej niż 10 lat.
2. Pszczoły to jedyne owady, których pożywienie zjadają także ludzie
I chodzi oczywiście o miód. Pszczoły to wyjątkowe owady – tylko ich pożywienie jest w pełni odpowiednie dla człowieka. Poza walorami smakowymi, miód zawiera wiele ważnych składników odżywczych, niezwykle dla nas korzystnych. Do wyprodukowania 1 kg miodu, owady potrzebują ok. 3 kg nektaru. Do produkcji 0,3 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić ok. 2 mln kwiatów, co przekłada się na ok. 88 500 km do przebycia. Jedna robotnica w trakcie swojego całego życia produkuje niecałą łyżeczkę miodu.
3. Pszczoły komunikują się tańcem
Jest to niezwykły proces, który potrafi hipnotyzować. Po powrocie do swojej społeczności, pszczoły zaczynają tańczyć „ósemki”, poruszając przy tym swoim ciałem, a podczas tańca jasno przekazują informację o tym, gdzie znajduje się pożywienie – wskazują kierunek lotu oraz odległość. Naukowcy nauczyli się odczytywać te ruchy i wiemy już, że jeśli taniec jest:
- okrągły – oznacza to, że pożywienie znajduje się niedaleko ula/gniazda;
- wywijany – w tym przypadku pszczoły komunikują, że odległość do jedzenia jest większa niż 100 m;
- sierpowaty – oznacza, że odległość jest pośrednia.
4. Pszczoły mumifikują zwłoki
Pszczoły to stworzenia niezwykle dbające o czystość i bezpieczeństwo, dlatego nauczyły się zapobiegać rozkładowi ciał wewnątrz ula. Pszczoły padlinożerne potrafią pozbyć się martwych osobników stosunkowo szybko, jednak czasami w gnieździe dochodzi do kryzysów – szczególnie, gdy do ula dostanie się duży wróg. Pszczoły wówczas atakują go grupami i szybko zabijają, jednak mają problem z wyniesieniem zwłok. Dochodzi wtedy do mumifikacji martwego drapieżnika propolisem, czyli naturalnym antybiotykiem, który zabezpiecza organizm, zapobiegając jego rozkładowi. Dzięki temu pszczoły mogą żyć w czystym ulu, wolnym od pasożytów i chorób.
5. Królowe pszczół żyją do 5 lat
I w tym czasie są w stanie złożyć dziennie aż 2000 jaj. Robotnice przeżywają od 4 do 24 tygodni, co jest niesamowitym kontrastem w porównaniu do królowej. Trutnie, czyli samce pszczół, żyją do 5 tygodni. Głównym zadaniem królowej jest rozmnażanie, dlatego – gdy tylko są gotowe – odbywają kilka lotów godowych, podczas których są unasienniane przez 10-20 trutni. Po wykonaniu swojego zadania samce momentalnie umierają i spadają na ziemię.
6. Dym uspokaja pszczoły
Odymianie pszczół nie robi im krzywdy i nie ma na celu ich zabicia. Pszczelarze, działając przy swoich ulach, są szczególnie narażeni na użądlenie przez pszczoły, dlatego muszą być w pełni zabezpieczeni, by czuć się bezpiecznie. Zakładają na siebie specjalne ubranie ochronne, w skład którego wchodzą kombinezon, czapka z maską i rękawiczki, ale posługują się również dymem. Jak on działa? Zwyczajnie wprowadza pszczoły w błąd. Owady myślą, że ich dom zaczyna się palić, więc przygotowują się do ewakuacji, a ponadto na kilka minut przestają czuć zapachy, wiec nie docierają do nich żadne ostrzegawcze feromony, co sprawia, że owady nie są agresywne.
7. Pszczoły umierają po użądleniu
Lepiej unikać użądleń i to nie tylko dla samego siebie. Owszem, warto uniknąć bólu i ewentualnej reakcji alergicznej, ale poza tym – chodzi o ochronę pszczół. Te pożyteczne owady niestety umierają po zaatakowaniu. Ich żądła posiadają niewielkie haczyki, które blokują możliwość ich wyciągnięcia z ciała ofiary, dlatego pszczoła, chcąc odlecieć po użądleniu, rozrywa sobie odwłok i pada. Nie dzieje się tak w przypadku os, one mogą atakować wielokrotnie.
8. Śmierć królowej pszczół nie oznacza końca kolonii
W świecie owadów królowa ma szczególne znaczenie i często, gdy jej brakuje, społeczność zanika. Dzieje się tak szczególnie w przypadku mrówek, gdzie po śmierci przywódczyni, robotnice zostają pozostawione same sobie i nie „wybierają” nowej królowej, w związku z czym ich kolonia upada. U pszczół sytuacja wygląda inaczej – jeśli królowa umrze, pozostałe pszczoły wybierają sobie nową. Młodą pszczołę karmią mleczkiem pszczelim i przygotowują do nowej roli.
-
Zapisz w schowkuUsuń ze schowkaZapisz w schowkuPreparat na szerszenie i osy – Bump WespenSzybko i skutecznie eliminuje osy, szerszenie oraz ich gniazda.20,79 zł20,79 zł