01.02.2024

Fakty i mity o mrówkach – czy popularne historie są prawdziwe?

Mrówki są jednymi z najbardziej fascynujących owadów, występujących na Ziemi. Ich społeczne zachowania budzą zainteresowanie zarówno naukowców, jak i zwykłych obserwatorów przyrody. Jednak wokół tych niewielkich stworzeń narosło wiele nieprawdziwych informacji. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości i przedstawić zarówno fakty dotyczące mrówek, jak i obalić popularne mity na ich temat.
Spis treści artykułu

  1. Mrówki potrafią nosić ciężary wielokrotnie cięższe od nich samych

Robotnice są niezwykle silnymi mrówkami. Potrafią bez problemu unosić rzeczy, które są od nich cięższe nawet 50 razy. To tak, jakby przeciętny człowiek bez trudu podnosił jednocześnie dwa motocykle. Mrówki nie tylko unoszą, ale też przenoszą ciężary.

  1. Mrówki hodują własne zwierzęta

Człowiek ma hodowlę krów, a mrówka… mszyc. Mrówki opiekują się i „wypasają” mszyce, jednocześnie zapewniając im ochronę. Celem tego jest pozyskiwanie spadzi, czyli słodkiej, gęstej cieczy, znajdującej się na liściach. Substancja ta to mieszanka soku z liści oraz wydalin mszycy i stanowi pokarm dla mrówek.

  1. Wszystkie samice mrówek składają jaja

Tylko królowa może składać jaja. Robotnice się nie rozmnażają, w związku z czym – w przypadku śmierci królowej – kolonia nie doczeka się nowych robotnic ani nowych przywódczyń, a to z czasem doprowadzi do zniknięcia społeczności. Zazwyczaj trwa to do kilku miesięcy.

  1. Mrówki zombie

Ophiocordyceps unilateralis to grzyb, który dosłownie przejmuje kontrolę nad umysłem mrówki. Wrasta w jej ciało, a następnie zmusza, by żywiciel przeniósł się w miejsce bardziej dla grzyba optymalne, w którym może się rozwijać oraz rozmnażać. Kilka dni później, z głowy mrówki wyrasta strzępka z kulą z zarodnikami. Jest to pułapka na inne mrówki, zagrażająca całym koloniom.

  1. Mrówki oddychają płucami

Jak większość owadów, mrówki nie posiadają płuc. Tlen dostaje się do ich organizmów poprzez tchawki, czyli specjalne otwory w ciałach. Za ich pomocą odbywa się cała wymiana gazowa, a tlen dociera do wszystkich komórek w ciele.

Mrówki, choć fascynujące, potrafią narobić szkody człowiekowi – szczególnie, gdy pojawią się grupowo w kuchni lub ogrodzie. W takiej sytuacji należy działać szybko, aby uniknąć rozpowszechnienia problemu. Z pomocą przychodzi BUMP AMEISE – spray na mrówki, który zwalcza niechcianych gości i zabezpiecza dom przed ich powrotem.

Czytaj również