25.01.2024

Fakty i mity o osach – zweryfikuj swoją wiedzę!

Osy to owady, które często budzą strach. Mówi się, że są wredne i agresywne, nazywa się je złymi siostrami pszczół. Z niewiedzy i strachu powstaje wiele nieprawdopodobnych historii i w przypadku os jest tak samo – dokoła tych owadów powstało wiele mitów, które poniżej przytoczymy.
Spis treści artykułu

1. Osa to to samo, co pszczoła

Co prawda stwierdzenie coraz mniej popularne, lecz nadal się pojawia i warto tu o nim wspomnieć. Osy i pszczoły są ze sobą spokrewnione, jednak te, które znamy są oddzielnymi bytami o różnych zachowaniach i budowie. Główną różnicą między tymi owadami jest ich wygląd – pszczoły są brązowo-pomarańczowe i pokryte włosami, natomiast osy najczęściej są żółto-czarne i posiadają charakterystyczną, wąską talię. Więcej na temat różnić znajdziesz w artykule „Czym różnią się pszczoła, osa i szerszeń?” -LINK

2. Osy umierają po użądleniu

Nie. Osy są w stanie żądlić wielokrotnie i – w przeciwieństwie do pszczół – nie umierają od tego. Śmierć po użądleniu to domena pszczół, które nie są w stanie wyjąć żądła z ciała ofiary, przez co uszkadzają sobie odwłok. Osy nie mają tego problemu. Bez oporów wyciągają kolec i wbijają ponownie.

3. Osy są agresywne

Mogłoby się wydawać, że z uwagi na możliwość kilkukrotnego żądlenia, osy robią to bardzo często. Nie do końca. Owady te nie mają na celu atakować wszystkiego dokoła, natomiast łatwo je do tego sprowokować. Łączy się to z ich ciekawością, kiedy to podlatują blisko człowieka, a ten chce je przegonić – wówczas można je zirytować, a to może doprowadzić do użądlenia. Natomiast osy, jak większość owadów, nie atakują same z siebie i kiedy stoimy spokojnie – szanse na wbicie żądła są bardzo niskie.

4. Jad osy jest niebezpieczny

To często powtarzany mit, który jest ściśle powiązany z przekonaniem, że osy są bardzo agresywne. Użądlenie osy bywa piekące i nieprzyjemne, ale nie robi nam większej krzywdy. Problem pojawia się wtedy, gdy na atak narażone są osoby uczulone – wówczas rzeczywiście, może być potrzebna pomoc lekarza. Chodzi oczywiście o ugryzienia w skórę. Jad osy może być bardzo niebezpieczny w określonym przypadku – gdy owad użądli nas w buzi, dlatego należy pilnować pozostawianych na zewnątrz napojów i najlepiej nie pić z nieprzezroczystych butelek i puszek.

5. Osy nie zapylają roślin

Z zapylaniem roślin kojarzą się głównie pszczoły i rzeczywiście – to one zajmują się większością procesów, ale tym ważnym zajęciem trudzą się też inne owady. Pracę w branży zapylania roślin znajdują motyle, chrząszcze, muchówki, trzmiele oraz osy. Co więcej – aż 164 gatunki kwiatów są zależne jedynie od os! Przykładem mogą być niektóre odmiany storczyków.

Nie da się ukryć, że osy to owady pożyteczne i nie powinno ich się zabijać bez powodu. Zdarzają się jednak sytuacje, że likwidacja jest konieczna, ponieważ obecność żółto-czarnych insektów może zagrać zdrowiu. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po specjalistyczne środki, wspierające usuwanie gniazd i nieproszonych gości. Idealnym sprzymierzeńcem w walce z osami jest BUMP WESPEN – spray na osy oraz ich gniazda. Z jego pomocą szybko i bezproblemowo pozbędziesz się intruzów, nie robiąc sobie krzywdy, gdyż zakres oprysku osiąga aż do 3 metrów, więc nie musisz zbliżać się do gniazda.

Czytaj również