01.02.2024

Najbardziej jadowite pająki na świecie

Zdajemy sobie sprawę, że pająki, które mieszkają w Polsce są dla nas zupełnie bezpieczne, jednak nie jest tajemnicą, że na świecie żyją takie okazy, których lepiej unikać, a wręcz od nich uciekać. Główną siedzibą najniebezpieczniejszych pająków jest oczywiście Australia, ale nie tylko.
Spis treści artykułu

Dzisiejszy artykuł rozpoczniemy od ciekawostki – w 2022 roku rząd Australii zakazał emitowania jednego z odcinków animacji Świnka Peppa, w którym główna bohaterka zaprzyjaźnia się z pająkiem. Władze kraju stwierdziły, że może mieć to zły wpływ na dzieci, ponieważ – niestety – w Australii do pająków należy podchodzić z rezerwą i lepiej się z nimi nie „zaprzyjaźniać”.

Najgroźniejsze pająki świata – lista

PUSTELNIK BRUNATNY

Zestawienie rozpoczynamy od pająka, zamieszkującego tereny Stanów Zjednoczonych. To niewielki stawonog, mierzący od 6 do 20mm. Najczęściej spotykany jest w pobliżu ludzi, upodobał sobie garaże, strychy i piwnice, aczkolwiek pechowcy mogą również znaleźć go we własnej szafie. Co ciekawe – nie jest to pająk szczególnie agresywny, gryzie głównie w sytuacji dla niego stresowej. Do ukąszeń dochodzi najczęściej podczas zakładania ubrań, na których (lub w których) pająk się znajduje, np. butów, rękawic czy kurtek.

Działanie jadu

Ugryzienie nie jest od razu wyczuwalne – pierwsze objawy poczuć można po minimum dwóch godzinach, co skraca czas interwencji. Jad może powodować wymioty, nudności, bóle mięśni oraz stawów, gorączkę. Bardziej skrajne przypadki mogą prowadzić do zakrzepów krwi, uszkodzenia organów, a nawet śmierci.

CZARNA WDOWA

Mieszkanka Ameryki Północnej, Azji oraz Europy. Jest niezwykle charakterystyczna – rozpoznaje się ją po czarnym, okrągłym odwłoku i czerwonej klepsydrze na nim. Pająki te nie są duże, osiągają około 1 cm wielkości. Zła sława czarnych wdów powiązana jest z ich przeszłością, gdzie śmiertelność po ugryzieniu wynosiła ok. 5 %. Dane te dotyczą lat dwudziestych XX wieku, aczkolwiek nadal są aktualne we współczesnej świadomości, stąd wszechobecny strach przed tym pająkiem, chociaż obecnie nie odnotowuje się żadnych śmiertelnych przypadków, pomimo 2000 ugryzień rocznie.

Działanie jadu

Zaczyna się od bólu w miejscu ugryzienia, następnie może pojawić się potliwość, a także zesztywnienie mięśni i wymioty. Objawy potrafią utrzymywać się nawet do 48 godzin.

AUSTRALIJSKA CZARNA WDOWA

Spotykany w całej Australii kuzyn „standardowej” czarnej wdowy. Jeden z najbardziej jadowitych pająków świata, wygląda niemalże tak samo jak czarna wdowa z Ameryki. Główną różnicą jest wygląd odwłoka – pająk australijski nie posiada klepsydry, a czerwony, nieregularny pas. Częstotliwość ataków tego pająka jest bardzo duża, bowiem rocznie odnotowuje się nawet dziesięć tysięcy ugryzień. W 1956 roku powstało antidotum na jad australijskiej czarnej wdowy i od tamtego czasu nie zarejestrowano żadnego śmiertelnego przypadku ugryzienia.

Działanie jadu

Na początku ból jest delikatny, aczkolwiek po godzinie się nasila. Pojawia się potliwość, czasami też gęsia skórka. Niektórzy czują ból poniżej kolana, zdarza się, że na spodzie stopy. W późniejszym czasie mogą pojawić się nudności oraz wymioty, bóle głowy, brzucha oraz klatki piersiowej. Zdarza się, że ofiara ugryzienia staje się senna lub nadpobudliwa. Co ciekawe, objawy zatrucia po ukąszeniu mogą utrzymywać się miesiącami.

WAŁĘSAK BRAZYLIJSKI

Wałęsak brazylijski jest często wymieniany, gdy mówi się o pająkach niebezpiecznych, aczkolwiek – wbrew pozorom – nie jest to pająk aż tak groźny. Jego ugryzienie bardzo rzadko przynosi tragiczne skutki, a śmierć po ataku odnotowano zaledwie 15 razy w przeciągu ostatnich 150 lat. Wałęsak spotykany jest w Brazylii, Argentynie, Urugwaju oraz Paragwaju.

Działanie jadu

Najpopularniejszym i pierwszym objawem ugryzienia jest natychmiastowy obrzęk oraz ból w miejscu ugryzienia. Może pojawić się ból w klatce piersiowej i wzrost ciśnienia krwi, zawroty głowy, wymioty oraz ślinotok. Jak w większości przypadków – to samice posiadają bardziej niebezpieczny jad.

ATRAKS

Atraks, nazywany także ptasznikiem australijskim, to najniebezpieczniejszy pająk na świecie. Gatunek ten jest w stanie przebić ludzki paznokieć, co stanowi niesamowity kontrast dla większości polskich pająków, które nie mają możliwości przebicia nawet skóry. Atraks żyje w Australii – w pobliżu Sidney oraz w samym mieście. W latach 70. XX wieku powstało antidotum na jad tych pająków, co znacznie podniosło poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Od tamtej pory pająk nie zabił żadnego człowieka. Osoby, które żyją w Sidney, znają doskonale cykl życia Atraksa i wiedzą, że muszą być szczególnie ostrożne od listopada do stycznia, gdy pogoda staje się wilgotna, a groźne pająki wychodzą ze swoich ukryć.

Działanie jadu

Reakcja organizmu na ugryzienie Atraksa jest gwałtowna. Już w przeciągu kilku minut od ataku, ofiara może doznać skurczy mięśni, kołatania serca, wymiotów, a także obrzęku mózgu. Swego czasu wystarczało 15 minut, aby doszło do śmierci. W przeciwieństwie do większości pająków – to samiec ptasznika australijskiego ma groźniejszy jad.

Czy w Polsce żyją groźne pająki?

Na szczęście żaden z powyższych pająków nie zamieszkuje terenów Polski i nie musimy się ich obawiać. W naszym kraju nie ma stawonogów, które mogłyby wyrządzić nam szczególną krzywdę, jednak posiadamy swojego „najniebezpieczniejszego pająka w Polsce” i jest to sieciarz jaskiniowy. Jego ugryzienie jest porównywalne do użądlenia osy i może wywołać opuchliznę oraz ból.

Czytaj również
18.01.2024
10 ciekawostek o karaluchach, które mogą Cię zadziwić!
Wydawać by się mogło, że karaluchy to jedynie obrzydliwe, przerażające robaki, które rodzą się, szkodzą i umierają. Cóż, jest w tym ziarenko prawdy, ale w trakcie swojego półrocznego życia, karaluchy wykazują szereg zachowań, których moglibyśmy się po nich nie spodziewać.
01.02.2024
Alergia na jad – jakie owady uczulają człowieka?
Osoby uczulone na jad owadów muszą być szczególnie ostrożne, kiedy znajdują się w miejscu, gdzie pojawia się sporo żądlących insektów.
19.10.2023
Dlaczego owady wkraczają do naszych domów i jak im to utrudnić?
Każdy z nas - przynajmniej raz - doświadczył niespodziewanego gościa w postaci owada w swoim domu. Czy to był uparty komar, który nie dawał nam spać całą noc, czy mrówki wędrujące w kierunku naszej spiżarni – problem owadów w naszych domach jest uniwersalny i dotyka wiele osób. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, dlaczego owady tak polubiły odwiedzać nasze domy oraz jak się ich pozbyć.
01.02.2024
Fakty i mity o pluskwach – dowiedz się więcej o owadzich wampirach
Pluskwy nie są stworzeniami, które budzą jakąkolwiek sympatię. Ciężko je znaleźć, szybko się rozmnażają, bardzo dużo gryzą i są trudne do zlikwidowania. To niewielkie owady, które żywią się ludzką krwią, a bez niej… no właśnie. Umierają? Sprawdźmy to!
18.01.2024
Fakty i mity o pająkach – dowiedz się, co jest prawdą, a co jedynie wierutnym kłamstwem
Pająk to jedno z najpopularniejszych stworzeń świata. Posiada swoich wielbicieli i przeciwników. U jednych budzi miłość, u drugich obrzydzenie. Jedni na widok pająka w domu zaczynają panikować, a drudzy się uśmiechają - zadowoleni, że będzie mniej much. W związku z tak gorącymi emocjami, jakie żywione są do pająków – na temat ośmionożnych powstało wiele historii, które w poniższym artykule potwierdzimy lub obalimy.