01.02.2024

Fakty i mity o pluskwach – dowiedz się więcej o owadzich wampirach

Pluskwy nie są stworzeniami, które budzą jakąkolwiek sympatię. Ciężko je znaleźć, szybko się rozmnażają, bardzo dużo gryzą i są trudne do zlikwidowania. To niewielkie owady, które żywią się ludzką krwią, a bez niej… no właśnie. Umierają? Sprawdźmy to!
Spis treści artykułu

  1. Pluskwy hibernują

Kiedy pluskwy tracą dostęp do ludzkiej krwi, wówczas przechodzą w stan hibernacji. Trwają tak do momentu pojawienia się żywiciela, jednak okres hibernacji jest ograniczony i nie może trwać wiecznie. Żywot pluskwy to maksymalnie 10 miesięcy, co jest całkiem imponującym wynikiem jak na owada.

  1. Pluskwy potrzebują krwi, aby się rozmnażać

Krew jest pluskwom niezbędna do przeżycia. W stanie hibernacji nie mogą składać jaj, ale co ciekawe – aby zostać zapłodnioną, insekt musi wypić krew 72 godziny przez zbliżeniem. Samica może złożyć na raz nawet do 50 jaj, które wyglądem przypominają ryż. Pluskwy składają jaja w miejscach mocno niedostępnych ludzkim wzrokiem.

  1. Gryzienie pluskwy zależy od grupy krwi

To, jaką grupę krwi mamy, nie wpływa na to, czy zostaniemy ugryzieni. Pluskwy wybierają żywiciela według własnych preferencji. Bardzo często zdarza się, że pomimo tego, iż w łóżku śpią dwie osoby, tylko jedna jest gryziona. Ulubionym „pokarmem” pluskwy są osoby młode w dobrej kondycji zdrowotnej.

  1. Pluskwy pojawiają się w brudnych miejscach

W społeczeństwie utarte jest przekonanie, że wszelkie robaki pojawiają się tylko w domach, które są zaniedbane. Obecnie jest to nieprawda, a szkodniki, w tym pluskwy, mogą się u nas pojawić bez względu na to, jak często sprzątamy. Pluskwy przychodzą do nas na zwierzętach, ubraniach, meblach.

  1. Pluskwy nie przenoszą groźnych chorób

Pluskwa nie jest mile widzianym gościem, ale warto podkreślić, że owady te nie stanowią dla ludzi dużego niebezpieczeństwa. Nie ma żadnych badań, które dowodziłyby o przenoszeniu przez pluskwy jakichkolwiek chorób. Spekuluje się, że ślina i/lub układ pokarmowy tych owadów nie są optymalne dla drobnoustrojów.

Obawiasz się, że w Twoim domu pojawiły się pluskwy? Koniecznie dowiedz się, jak to sprawdzić! Kliknij tutaj!

Odkryłeś, że masz pluskwy? Koniecznie użyj specjalistycznego preparatu, aby się ich pozbyć. W usunięciu pluskiew bardzo pomocny może być BUMP BETTWAZNE – spray na pluskwy.

Czytaj również