Owady w domu
Podążają za ciepłem i pożywieniem, szukają schronienia. Jest wiele powodów, dla których owady nas odwiedzają, jednak najczęstszym jest chęć zdobycia jedzenia. Nasze mieszkania to prawdziwe kopalnie smakołyków!
Oto najczęstsze robaki w domu:
- muchy;
- pluskwy;
- rybiki cukrowe;
- muszki owocówki;
- mole spożywcze / ubraniowe;
- komary;
- karaluchy / prusaki;
- mrówki.
Ponadto – bardzo często wlatuje do nas charakterystyczny, zielony, latający owad ze skrzydłami, czyli Złotook.
MUCHY
Irytują swoją obecnością, a w dodatku stanowią zagrożenie.
Muchy domowe to owady, których tryb życia nie należy do higienicznych. Stworzenia te jedzą w zasadzie wszystko, przez co szybko łapią wszelkie patogeny, które następnie pozostawiają w naszych domach. Muchy nie gryzą, aczkolwiek przenoszą różne (często ciężkie) choroby, np. cholerę, trąd, gruźlicę.
Zwalczanie much
- łapka;
- lep;
- lampa UV;
- zamgławiacz, np. BUMP FOGGER.
Więcej o muchach i ich usuwaniu
PLUSKWY
Żerują w nocy, ich głównym miejscem zamieszkania są łóżka – materace, pościel, ale występują też w łączeniach mebli i pod tapetami. Mogą pojawić się znikąd i w moment opanować sypialnię. Gryzki łóżkowe żywią się naszą krwią, atakują jedynie w nocy, gdy śpimy. Ich ugryzienia pozostawiają charakterystyczne ślady – zawsze kilka obok siebie. Pluskwy nie przenoszą chorób, ale mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Zwalczanie pluskiew
- fogger;
- dedykowany spray na pluskwy, np. BUMP BETTWANZE.
Więcej o pluskwach i ich usuwaniu
RYBIKI CUKROWE, in. srebrzyki
Preferują wilgotne i ciepłe miejsca, dlatego szczególnie upodobały sobie nasze łazienki. Żywią się nietypowymi materiałami – klejem, papierem, tkaninami. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka – nie gryzą, natomiast ich obecność może przysporzyć wielu szkód – mogą poniszczyć dokumenty, książki,
Zwalczanie rybików
- pułapka;
- fogger,
- dedykowany środek na srebrzyki, np. BUMP SILBERFISCH.
Więcej o rybikach i ich usuwaniu
MUSZKI OWOCÓWKI
Zwabia je słodki zapach. Preferują pożywienie w formie ciekłej lub półciekłej, dlatego najchętniej pojawiają się w pobliżu soków, wina oraz owoców. Bardzo szybko się rozmnażają, więc pozbycie się ich przysparza kłopotów i w tym przypadku domowe sposoby mogą się okazać niewystarczające. Podobnie do much – mogą przenosić choroby. W domach pojawiają się również inne rodzaje muszek, m. in. ziemiórki.
Zwalczanie owocówek
- dokładne mycie zakupionych owoców;
- fogger;
- spray na muchy.
Więc o muszkach owocówkach i ich usuwaniu
MOLE SPOŻYWCZE / MOLE UBRANIOWE
W domu możemy natrafić na dwa rodzaje moli – jedne żywią się ludzkim pożywieniem, przede wszystkim suchym, kaszą, ziarnem, mąką, drugie natomiast lubią jedwab i wełnę. Wartym podkreślenia jest fakt, że to larwy tych owadów stwarzają najwięcej szkód. Mole są w stanie przenosić bakterie oraz grzyby, a także niszczą żywność i ubrania.
Zwalczanie moli
- regularne sprzątanie szaf;
- pułapki feronomowe.
Więcej o molach i ich usuwaniu
KOMARY
Drugi, zaraz po musze, najbardziej irytujący owad. Wiecznie lata nad uchem, żywi się krwią i ma świetny refleks, przez co nie jest łatwo go upolować. Jego ugryzienia pozostawiają swędzące bąble. Komary przenoszą naprawdę groźne choroby, w tym malarię i żółtą febrę.
Choroby, które są transmitowane przez komary, mogą stanowić poważne zagrożenie dla niemalże 50 % populacji świata.
Zwalczanie komarów
- łapka;
- fogger.
KARALUCHY / PRUSAKI / KARACZANY
Widok muchy czy mrówki nie przeraża tak bardzo, jak zobaczenie w domu karalucha. Rzadko zdarza się, że prusaki występują w pojedynkę, dlatego – jeśli jakiś pojawi się w mieszkaniu – jest niemalże pewne, że jest ich więcej. Są aktywne głównie w nocy, kryją się w ciemnych, wilgotnym miejscach, które trudno namierzyć.
Karaluchy przenoszą: rotawirusy, gruźlicę, grypę oraz inne bakterie i grzyby.
Zwalczanie karaluchów
- fogger;
- dedykowany spray na prusaki i karaluchy, np. BUMP SCHABE;
- trutka z wabikiem, np. BUMP GEL.
Więcej o karaluchach i ich usuwaniu
MRÓWKI
Małe, czarne lub czerwone, chętnie odwiedzają nas w domach całymi gromadami. Poszukują pożywienia, dlatego najczęściej spotyka się je w kuchniach oraz spiżarniach. Mrówki poruszają się w jednej linii, więc można prześledzić ich trasę i odnaleźć źródło, z którego się pojawiły.
Mrówki przenoszą m. in. czerwonkę oraz gruźlice, niektóre mogą boleśnie ugryźć, a ponadto zanieczyszczają żywność.
Zwalczanie mrówek
- proszek;
- fogger;
- trutka z wabikiem;
- preparat w sprayu na mrówki, np. BUMP AMEISE.
Więcej o mrówkach i ich usuwaniu
Pamiętaj, że insekty można z domu wypędzić. Jeśli poszukujesz skutecznych środków owadobójczych, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu https://bump.com.pl/nasze-produkty/ i wybierz preparat, który będzie Ci odpowiadał!