10.01.2024

Muszki owocówki – jak się pozbyć niechcianych owadów?

Co kojarzy się z latem? Na pewno słońce, na pewno wysoka temperatura, a co za tym idzie – lody, a także owoce. Latem mamy ich najwięcej – możemy do woli objadać się truskawkami, winogronami, agrestem czy arbuzami. To zupełnie normalne, że w okresie letnim nasze domy zaopatrzone są w przeróżne owoce, jednak te smakołyki to również pożywienie dla niektórych insektów, dlatego jeśli nie przechowujemy owoców w odpowiedni sposób, musimy liczyć się z tym, że nasze mieszkanie zostanie nawiedzone przez owady. A jakie owady najbardziej lgną do owoców? Muszki owocówki – o czym świadczy ich nazwa.
Spis treści artykułu

Muszki owocówki – jak wyglądają i gdzie żyją?

Owocówki to niewielkie owady, których ciało osiąga wielkość ok. 2-3 mm. Występują najczęściej w kolorze jasnożółtym bądź brązowym, a najłatwiej rozpoznać je po oczach, które bywają czerwone lub białe.

Zamieszkują nasze kuchnie i sady – tam, gdzie mają dostęp do pożywienia. Żywią się drożdżami, które występują na gnijących owocach, jednak nie tylko one je przyciągają. Muszki owocówki lgną do zapachu dżemów, konfitur, wina, octu, soków i niektórych gatunków kwiatów. Wynika z tego, że nie musisz mieć w domu owoców, aby odwiedziły się te małe muchy – wystarczy, że pozostawisz na wierzchu kieliszek z niedopitym winem.

Czy owocówki gryzą?

Muszki owocówki są roślinożerne i nie atakują ludzi. Natomiast muszki bywają mylone z meszkami, które również są bardzo małe i żyją latem. To właśnie meszki gryzą, gdyż żywią się naszą krwią. Może się zdarzyć, że zostaniemy pogryzieni przez meszki, będąc nad jeziorem, a później zrzucimy winę na muszki owocówki, które żyją w naszym domu. Należy jednak pamiętać, że owocówki tak naprawdę nie gryzą.

Niemniej jednak są bardzo uciążliwie i mogą zrobić nam krzywdę w inny sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że jedzą one owoce, które gniją – automatycznie przenoszą wszystkie drobnoustroje i bakterie, rozwijające się na owocach nie pierwszej świeżości. Ponadto, muszki przenoszą do owoców grzyby pleśniowe, które zakłócają procesy fermentacji, szkodząc samym owocom, jak i przetworom.

Jak zlikwidować muszki owocówki?

Cykl życia muszek owocówek jest stosunkowo krótki, bo wynosi około dwóch tygodni, aczkolwiek ich pozbycie się może być trudne, z uwagi na to, jak szybko i intensywnie się rozmnażają. Samica jest w stanie złożyć jednorazowo setki jaj, a czas wykluwania to zaledwie 24 godziny. Oznacza to, że kontrolowanie tych insektów jest niezwykle trudne i w zlikwidowaniu problemu pomogą jedynie agresywne, radykalne kroki. Przede wszystkim – należy natychmiast odciąć insekty od źródła pożywienia. Wszelkie owoce i warzywa pochować, zepsute wyrzucić, a naczynia umyć. Poleca się użycie specjalistycznych środków chemicznych, które szybko i efektywnie pozbędą się problemu, jednak w przypadku muszek owocówek samo ich wytępienie nie wystarczy.

O nawrót owadów bardzo łatwo, dlatego najważniejsze są działania prewencyjne, które zapobiegają pojawieniu się muszek owocówek w domu. Wśród nich znajdują się:

  • Regularne wyrzucanie śmieci – dobrze, jeśli stare jabłka znikną z blatu, ale trzeba też pozbyć się ich z domu, dlatego zadbaj, by w miarę szybko wynosić te worki, w których może znajdować się jedzenie.
  • Nietrzymanie owoców i warzyw „na widoku” – chociaż miska z kolorowymi owocami prezentuje się świetnie i jest to ciekawy element wystroju mieszkania, to warto jednak przechowywać tego typu jedzenie w lodówce, gdzie owocówki nie mają dostępu.
  • Mycie zakupionych owoców i warzyw – kiedy tylko przyniesiesz do domu zakupy, od razu umyj wszystko, co może przyciągnąć owady. Jest to ważne również dlatego, że mogłeś niechcący zakupić winogrona wraz z larwami, więc lepiej od razu je zmyć.
  • Unikaj plam – owoce puściły sok? Natychmiast wytrzyj! Rozlało ci się wino lub piwo? Koniecznie umyj ubrudzone miejsce, aby nie stało się wabikiem na owady. Pamiętaj, że samo wytarcie szmatką nie wystarczy, miejsce trzeba dokładnie umyć, by pozbyć się zapachu.

Domowe sposoby na owocówki

Czasami akcje zapobiegawcze nie działają i muszki pojawiają się w domu. Nie ma też się co oszukiwać – zdarza się, że o czymś zapomnimy lub nie będzie nam się chciało czegoś zrobić. Owocówkom potrzeba naprawdę niewiele, by się u nas rozgościć. Co zrobić, gdy już się pojawią?

Poniżej znajdziesz listę domowych metod na pozbycie się tych owadów!

  • Octowa pułapka – muszki owocówki lgną do zapachu octu i w tym przypadku możesz wykorzystać zarówno ocet zwykły, jak i jabłkowy, aczkolwiek bardziej polecamy tez drugi. Wlej niewielką ilość do szklanki, kubka bądź kieliszka i zakryj to folią. Zabezpiecz folię, aby nie spadła – możesz zrobić to taśmą lub gumkami. Następnie zrób kilka dziurek. Muszki, zwabione zapachem octu, chętnie wejdą do twojej pułapki, ale będą mieć poważny problem, by z niej wyjść. Warto rozmieścić kilka takich octowych niespodzianek.
  • Piwo / wino – prawie pusta butelka to dobry sposób na pozbycie się muszek. Zapach tych napojów przyciągnie owocówki, które chętnie wejdą do butelek, ale – podobnie jak w przypadku poprzedniej metody – nie będą potrafiły się wydostać.
  • Świeca na wodzie – w tym przypadku, do wyeliminowania owocówek, potrzebujesz jedynie świeczki oraz talerzyka bądź miski. Do naczynia wlej wodę, a na środku umieść świecę. Zadbaj, aby było to jedyne źródło światła w pomieszczeniu. Zaintrygowane muszki będą podlatywać do ognia i albo się spalać, albo przypalać skrzydła. W przypadku drugiej opcji – niezdolne do lotu owady wpadną do wody, w której się utopią.

Co zrobić, gdy domowe sposoby na muszki owocówki nie działają?

Niestety domowe metody na owady nie są w stu procentach skuteczne. Insekty mogą nie wchodzić do butelek bądź unikać ognia. Zamiast zaglądać do pułapek – mogą jedynie wokół nich latać, kompletnie na nie nie reagując. Co wtedy powinniśmy zrobić? Najlepszą opcją będzie skorzystanie z profesjonalnych, chemicznych środków owadobójczych(link do całego bumpa), które działają szybko i skutecznie.

Pamiętaj! Pozbycie się insektów to nie wszystko. Muszki owocówki mogą powrócić i to bardzo szybko. Jeśli tylko uda ci je usunąć, rozpocznij od razu działania prewencyjne, aby uchronić swoje mieszkanie przed nawrotem owocówek.

Czytaj również