18.01.2024

Fakty i mity o pająkach – dowiedz się, co jest prawdą, a co jedynie wierutnym kłamstwem

Pająk to jedno z najpopularniejszych stworzeń świata. Posiada swoich wielbicieli i przeciwników. U jednych budzi miłość, u drugich obrzydzenie. Jedni na widok pająka w domu zaczynają panikować, a drudzy się uśmiechają – zadowoleni, że będzie mniej much. W związku z tak gorącymi emocjami, jakie żywione są do pająków – na temat ośmionożnych powstało wiele historii, które w poniższym artykule potwierdzimy lub obalimy.
Spis treści artykułu

  1. Człowiek w ciągu życia połyka kilka pająków – przez sen

Zaczynamy od niezwykle popularnego mitu, który był powielany przez największe media, budząc w ludziach strach i niepewność. Nie do końca wiadomo, skąd taka informacja powstała w Internecie, ale nic takiego nigdy nie zostało potwierdzone. Nie przeprowadzano w tym kierunku żadnych badań, nie ma statystyk, nie ma żadnych danych. Jest to tylko plotka.

  1. Kosarz to pająk, żyjący w naszych domach

Kosarz nie przebywa w naszym mieszkaniu, a co więcej – nie jest to pająk, a pajęczak. Skąd więc popularnym jest stwierdzenie, że mamy w domu kosarza? Bardzo często w kątach widujemy małego pająka o długich, cienkich odnóżach – jest to nasosznik trzęś. Bywa on mylony z kosarzem, ponieważ jest do niego (na pierwszy rzut oka) bardzo podobny. Kosarze żyją głównie na zewnątrz, można je spotkać na ścianach, łąkach, mostach i w pobliżu moczar.

  1. Pająki atakują i gryzą ludzi

W Polsce nie ma żadnego pająka, który stwarzałby niebezpieczeństwo dla człowieka. Mamy w kraju tylko trzy gatunki jadowite, ale nie odnotowano żadnych poważnych konsekwencji po ich ukąszeniu. A jeśli chodzi o kwestie gryzienia… Pająki nas zupełnie ignorują. Nie obchodzimy ich. Starają się nas unikać, kompletnie nie obierają nas za cel, nie wchodzą z nami w potyczki, bo doskonale wiedzą, że wystarczy nam jeden kapeć, by się z nimi uporać. Ponadto – pajęczaki z naszego otoczenia, jeśli już mają jad, nie są w stanie przebić zębami ludzkiej skóry. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że pająki są dla nas zupełnie niegroźne.

  1. Pająki przenoszą choroby

Wbrew pozorom, pająki to istoty niezwykle czyste. Unikają miejsc zabrudzonych, nie żerują na kleszczach ani innych owadach, które potencjalnie mogą przenosić choroby, nie lgną do spotkań z człowiekiem. Dlaczego więc ośmionożni lokatorzy często wybierają miejsca zakurzone i opuszczone, skoro są czyściochami?

Otóż – dlatego że kochają spokój, a z reguły zakurzone pomieszczenia to miejsca, w których rzadko ktoś się pojawia.

  1. Zimą nie ma pająków

Jest to nieprawda. W okresie zimowym nie spotykamy pająków na zewnątrz, ale są one obecne w naszych domach i innych miejscach, w których mają zapewnione ciepło. Nie powinniśmy więc być zdziwieni, kiedy w grudniu, spod listwy, wyjrzy do nas jakiś ośmionożny współlokator.

Pająki to niezwykle fascynujące stworzenia, aczkolwiek nadal u wielu osób budzą ogromny strach, dlatego – jeśli jesteś jedną z osób, która czuje się zdecydowanie lepiej, gdy w pobliżu nie ma żadnego pajęczaka – koniecznie wypróbuj BUMP SPINNE – preparat do likwidowania pająków z domu. Spray ten pomoże Ci się uporać z problemem i sprawi, że Twój dom będzie jeszcze przez jakiś czas zabezpieczony przed pojawieniem się nowych nieprzyjaciół.

Czytaj również
18.01.2024
10 ciekawostek o karaluchach, które mogą Cię zadziwić!
Wydawać by się mogło, że karaluchy to jedynie obrzydliwe, przerażające robaki, które rodzą się, szkodzą i umierają. Cóż, jest w tym ziarenko prawdy, ale w trakcie swojego półrocznego życia, karaluchy wykazują szereg zachowań, których moglibyśmy się po nich nie spodziewać.
18.01.2024
10 ciekawostek o szerszeniach
Szerszenie to fascynujące stworzenia, które często budzą zarówno respekt, jak i strach. Znane ze swojego uderzającego wyglądu i potężnego żądła, owady te od dawna wzbudzają ciekawość zarówno entuzjastów przyrody, jak i badaczy. Dzięki niepowtarzalnemu brzęczeniu i żywym kolorom szerszenie zajmują ważne miejsce w królestwie zwierząt. W tym artykule zagłębimy się w 10 intrygujących faktów na temat szerszeni, które rzucą światło na ich zachowanie, siedlisko i relacje z ludźmi. Od ich niesamowitych zdolności budowania gniazd po ich rolę w ekosystemie, jest wiele do odkrycia na temat tych niezwykłych stworzeń. Zapnij pasy i przygotuj się na podróż przez świat szerszeni!
18.01.2024
10 ciekawostek o szerszeniach – Część druga
Po zgłębieniu podstawowych informacji na temat szerszeni w pierwszej części naszego artykułu, przyszedł czas na odkrycie kolejnych fascynujących aspektów tych niezwykłych owadów. Druga część naszej podróży po świecie szerszeni zaprowadzi nas w świat ich niesamowitych umiejętności, adaptacji i zachowań, które wyróżniają je w królestwie owadów.
10.01.2024
3 gatunki pająków, które mieszkają w naszych domach
W ARTYKULE ZNAJDUJĄ SIĘ ZDJĘCIA PAJĄKÓW!

Naukowcy od lat próbują ustalić przyczynę, dla której ludzie tak masowo boją się pająków. Do tej pory powstały różne teorie – boimy się, bo pająki mają jad, boimy się na podstawie pamięci pokoleniowej, boimy się, bo mają 8 nóg… Jak by nie było – ludzie krzywią się na widok robaka, zsuwającego się powoli z sufitu na niewidocznej pajęczynie, a arachnofobia należy do najpopularniejszych fobii na świecie. Pająki z nami żyją i żyć będą, natomiast warto wiedzieć, jakie gatunki pojawiają się w naszych mieszkaniach. W poniższym artykule poznasz trzech najczęstszych pajęczych współlokatorów.