10.01.2024

Zimą nie ma owadów – prawda czy mit?

Wiele osób cieszy się na zimę, ponieważ (w teorii) chłodniejsze dni równają się z brakiem owadów. Czy rzeczywiście tak jest? Czy wszystkie owady zapadają w zimowy sen i budzą się dopiero wiosną? Jakie owady pojawiają się w domu w grudniu? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule.
Spis treści artykułu

Czy owady żyją tylko latem?

Nie da się ukryć, że najwięcej insektów widujemy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura wyższa od zera. Jest to zupełnie normalne zjawisko i zazwyczaj nikogo nie dziwi widok muchy czy pająka. Wokół latają pszczoły, na chodnikach biegają żuki, w trawach siedzą mrówki. Wystarczy na chwilę otworzyć okno i zaraz w pomieszczeniu pojawia się komar. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni i często wyczekujemy listopada, ponieważ liczymy na to, że wraz z nadejściem zimy, wszystkie insekty znikną, a my będziemy mieć spokój.

Okazuje się jednak, że ogromna część owadów jest aktywna zimą i w naszych domach – bez względu na porę roku – znajdujemy jakichś intruzów.

Domowe owady, które nie znikają na zimę

Kiedy robi się zimno, zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania, czyniąc je automatycznie idealnymi miejscami do życia dla insektów. Które owady spędzają z nami czas całorocznie?

Rybiki cukrowe

Nie jest istotne, czy za oknem lato, czy zima – rybiki mieszkają z nami przez 12 miesięcy i ani myślą o tym, aby nas opuszczać. Preferują ciemne i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej widujemy je w łazienkach. Srebrzyki – co do zasady – nie robią ludziom krzywdy, aczkolwiek potrafią sprawić wiele szkód, biorąc pod uwagę fakt, że żywią się chociażby papierem. Rybiki cukrowe potrafią niszczyć dokumenty, tapety oraz książki. Nie odmawiają sobie resztek jedzenia. Lubią klej. Ludzie ich nie obchodzą, dlatego kiedy zapalamy światło, wchodząc do łazienki, drobne robaki szybko uciekają do swoich kryjówek.

Prusaki

Nie mamy dobrych wieści – karaluchy żyją także zimą. Na próżno wyczekiwać chłodu z nadzieją, że problem karaczanów zniknie. Prusaki są inteligentnymi stworzeniami i doskonale wiedzą co zrobić, aby przetrwać. Kiedy tylko robi się zimno, szybko wyszukują ciepłych miejsc, w których mogą przekoczować, a gdy już takie miejsce znajdą, wówczas wydzielają feromon, który ma za zadanie przyciągać innych osobników. To niemal pewne, że kiedy ujrzysz jednego prusaka, w pobliżu jest ich więcej.

Prusaki żywią się resztkami jedzenia, bardzo lubią ciemne, wilgotne otoczenie. Zasadniczo karaluchy ciągnie do domów, w których występują problemy z zachowaniem higieny, ale nie oznacza to, że nie pojawią się w mieszkaniach, gdzie jest teoretycznie czysto, ponieważ karaczany lubią się przemieszczać i mogą przyjść do posprzątanego mieszkania z niezbyt czystego domu sąsiada.

Pchły

Niestety zima nie sprawia, że nagle my i nasze zwierzaki stajemy się zabezpieczeni przed pchłami. Te niewielkie stworzenia nie robią sobie przerwy i atakują, kiedy tylko mogą. Żerują na bezdomnych kotach oraz psach, w starych szopach, garażach oraz piwnicach. Nie lubią chłodu, dlatego bardzo chętnie pójdą z nami do domu. Pchły lubią, kiedy dokoła nich nie jest za czysto, dlatego warto dbać o porządek w mieszkaniu, aby nieco odstraszyć skaczących nieprzyjaciół. Na nic jednak nasze sprzątanie, jeśli problem już się pojawił! Pchły przenoszą wiele chorób, w tym salmonellozę i zapalenie płuc, dlatego należy od razu działać i zlikwidować owady. Najlepiej zrobić to z użyciem specjalistycznego środka, ponieważ bardzo ciężko jest pozbyć się pcheł na własną rękę i samym sprzątaniem.

Pająki

Zimą nie spotykamy pająków na zewnątrz, ale nadal żyją w naszych domach. Jest ich zdecydowanie mniej, aczkolwiek można na nie trafić gdzieś w kątach.

Zima – owady w domu – jak pozbyć się problemu?

Bez różnicy, czy jest okres letni, czy zimowy, jeśli w naszym domu pojawiają się szkodniki, warto je zlikwidować. Podjąć działania należy szczególnie, kiedy nasze mieszkanie zostanie zaatakowane przez pchły albo prusaki, ponieważ są to zwierzęta niebezpieczne dla człowieka, a ponadto powodują wiele szkód. O ile pająka lub srebrzyka można zignorować, tak problemu pcheł i karaluchów lepiej nie bagatelizować.

Środki owadobójcze to najlepszy sposób na zlikwidowanie insektów. Do pozbycia się z domu prusaków warto użyć specjalistycznego sprayu na karaluchy – tutaj polecamy BUMP SCHABE – gotowy do użycia preparat, likwidujący karaczany.

Natomiast jeśli borykasz się z pchłami w mieszkaniu, warto skorzystać z opcji zamgławienia pomieszczenia, ponieważ pchły są bardzo trudne do namierzenia i lepiej działać na większą skalę. Szybkim i skutecznym fugimatorem jest aerozol BUMP FOGGER, który likwiduje zarówno pchły, jak i przy okazji – pozbędzie się innych nieproszonych gości.

Brak owadów zimą to mit

Jak widzisz zima nie chroni nas przed insektami i pomimo trudnych warunków na zewnątrz, część owadów ma się dobrze, sprawnie odwiedzając nas w domach. Starajmy się więc, aby nasze mieszkania były zawsze czyste i nie bagatelizujmy problemu, jeśli już się jakiś pojawi.

Czytaj również