13.12.2023

Żel owadobójczy a zamgławiacz – Porównanie środków na insekty

Kiedy w domu pojawi się mucha lub komar, zazwyczaj nie podnosimy alarmu. Widok jednego, latającego insekta, który w teorii nie jest szczególnie szkodliwy, nie wpływa na nas i często go ignorujemy. Jest to szczególnie popularne latem, kiedy otwieramy okna, chcąc przewietrzyć nagrzane pomieszczenie.
Spis treści artykułu

Owady są naszymi współlokatorami i nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed tym, aby nasz dom był idealnie wolny od insektów. Zawsze pojawi się jakaś muszka, pająk lub inne stworzenie. Zdarza się jednak, że do naszych mieszkań schodzi się tych owadów nieco więcej niż akceptowana przez nas norma i musimy wziąć sprawy w swoje ręce i pozbyć się niechcianych gości.

Jak to zrobić? Istnieje kilka opcji, w tym metod domowych i chemicznych. W tym artykule skupimy się na dwóch rodzajach profesjonalnych środków owadobójczych, które szybko i efektywnie oczyszczają pomieszczenia z insektów.

ŻEL NA OWADY W DOMU

Pierwszą metodą na pozbycie się robaków z domu jest użycie specjalistycznego żelu. Preparat owadobójczy w żelu to świetny sposób do pozbycia się insektów biegających, takich jak karaluchy, mrówki czy srebrzyki. Większość tego typu środków działa na zasadzie trutki z wabikiem, która jest zjadana przez insekty.

Preparaty te przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń, dlatego świetnie sprawdzają się w kuchniach, łazienkach, a także na poddaszach czy w piwnicach. Zazwyczaj niewielka dawka wystarcza, aby skutecznie zlikwidować insektowy problem. Aplikowanie tego środka do zwalczania owadów jest bardzo proste i niewymagające. Wystarczy umiejscowić go w strefach, w których szkodniki najczęściej się pojawiają (miejsca ciemne, wilgotne, z dostępem do resztek jedzenia), czyli za szafkami, przy listwach podłogowych lub w łazienkach.

Czas działania żeli wynosi czasem i do kilku dni, w czasie których można normalnie funkcjonować, bez konieczności wyłączania z użytku miejsc, gdzie wyłożono preparat. Nie zwalnia to jednak z zachowania ostrożności – tego typu chemia może być szkodliwa dla zwierząt domowych.

BOMBA DYMNA – SKUTECZNY AEROZOL PRZECIW OWADOM

Innym rozwiązaniem na pozbycie się insektów jest użycie bomby dymnej (zamgławiacza). Można również spotkać się z nazwą fumigator. Jest to sposób diametralnie różniący się od skorzystania z żelu.

Tego typu preparat zawarty jest w aerozolu w samoopróżniającej się puszce, która po uruchomieniu zamgławia całe pomieszczenie, rozsiewając substancje czynne, wpływające na wszystkie insekty, znajdujące się w zasięgu.

Zamgławiacz nie może być stosowany przy ludziach ani zwierzętach. W odróżnieniu do żelu, chcąc użyć aerozolu, należy opuścić pomieszczenie i przez kilka godzin do niego nie wchodzić – musi być w pełni wyłączone z użytku. Działanie sprayu jest stosunkowo szybkie, przez co cały proces odbywa się w ciągu jednego dnia. Istnieją na rynku bomby dymne, które poza likwidacją owadów, mają również działanie odstraszające, które trwa do kilku dni, jednak w tym czasie nie ma już potrzeby unikania miejsc potraktowanych środkiem insektobójczym.

Bomby dymne na owady są perfekcyjne do czyszczenia dużych powierzchni, tj. domków letniskowych, strychów czy też garaży. Zasięg takich specyfików sięga nawet 250 metrów kwadratowych.

FUMIGATOR SPRAY PRZECIWKO OWADOM A ŻEL NA OWADY BIEGAJĄCE – PORÓWNANIE

Jak zostało wcześniej wspomniane – żel i bomba dymna różnią się od siebie pod niemalże każdym względem, warto więc stworzyć listę cech jednego i drugiego, by móc w pełni porównać te dwa specyfiki i wybrać odpowiednią dla siebie opcję.

Żel na insekty w mieszkaniu – plusy:

 • szybka, bezproblemowa aplikacja;
 • długotrwałe działanie eliminujące owady;
 • jedna dawka zabija duże grupy szkodników;
 • nie trzeba unikać miejsc, w których żel został zaaplikowany.

Żel przeciw owadom – minusy:

 • likwiduje głównie owady biegające;
 • kilkudniowy czas działania zmusza do nadzoru nad dziećmi i zwierzętami.

Bomba dymna na robaki – plusy:

 • pozwala na pozbycie się problemu w przeciągu doby;
 • zabija zarówno owady biegające, jak i latające;
 • działa na wszystkie insekty w zasięgu.

Zamgławiacz – minusy:

 • wymaga wyłączenia pomieszczenia z użytku;
 • jedno opakowanie starcza na jedno użycie.

TRUTKA W ŻELU VS FUMIGATOR OWADOBÓJCZY – CO LEPSZE?

Zarówno zamgławianie pomieszczenia, jak i rozłożenie trutki to bardzo skuteczne sposoby na pozbycie się nieproszonych gości. Wybór preparatu zależy od osobistych preferencji i szczegółów, dotyczących problemu.

Jeśli w twoim domu pojawiły się mrówki lub chcesz pozbyć się innych, chodzących po podłodze robaków, takich jak rybiki cukrowe – możesz zdecydować się na żel.

Aerozol będzie idealnym wyborem dla osób, które właśnie kupiły dom i mają problem z owadami na poddaszu bądź chcą oczyścić domek letniskowy. Środek owadobójczy w sprayu jest lepszą opcją do użycia na większą liczbę owadów i w większym pomieszczeniu.

ŚRODKI OWADOBÓJCZE – GDZIE KUPIĆ?

Zarówno żel insektobójczy, jak i bombę dymną kupisz w naszym sklepie. Oferowany przez nas BUMP GEL to preparat z wabikiem, który przyciąga karaluchy, mrówki i inne owady. Szybko i skutecznie zabija nieproszonych gości, a jednocześnie zabezpiecza mieszkanie przed nawrotem robaków.

W przypadku bomby zamgławiającej polecamy BUMP FOGGER. Produkt ten wyczyści pomieszczenie o wielkości aż 240m2, pozbywając się z niego pająków, much, komarów i pozostałych szkodników. Nasz preparat tworzy dodatkowo barierę ochronną, działając jak odstraszacz na owady.

Nieważne, czy borykasz się z kilkoma, czy może z całą chmarą owadów – dobierając odpowiednią metodę i środek chemiczny – z łatwością zlikwidujesz problem!

Czytaj również
19.10.2023
Dlaczego owady wkraczają do naszych domów i jak im to utrudnić?
Każdy z nas - przynajmniej raz - doświadczył niespodziewanego gościa w postaci owada w swoim domu. Czy to był uparty komar, który nie dawał nam spać całą noc, czy mrówki wędrujące w kierunku naszej spiżarni – problem owadów w naszych domach jest uniwersalny i dotyka wiele osób. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, dlaczego owady tak polubiły odwiedzać nasze domy oraz jak się ich pozbyć.
19.10.2023
Jak pozbyć się moli i larw w swojej kuchni?
Mole spożywcze, znane również jako szkodniki spichrzowe, są powszechnym problemem w wielu domach. Ich obecność w kuchni może być nie tylko irytująca, ale również niezdrowa, gdyż mogą zanieczyszczać żywność, co prowadzi do strat finansowych i potencjalnych problemów zdrowotnych. Chociaż są małe, potrafią narobić sporo szkód, dlatego ważne jest, aby walczyć z nimi skutecznie. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby pozbyć się moli spożywczych z kuchni.
Usuwanie gniazda szerszeni
04.10.2023
Jak się pozbyć szerszeni – metody i sposoby
Zwalczanie szerszeni to problem, który dotyka wielu właścicieli domów i ogrodów. Szerszenie mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne.
19.10.2023
Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się gniazda os?
Osy są ważnymi składnikami ekosystemu, ale ich obecność w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. Ukąszenia tych owadów mogą być bolesne, a w przypadku osób uczulonych na jad, mogą nawet spowodować poważne reakcje alergiczne. Z tego powodu, zawsze należy podchodzić z najwyższą ostrożnością do gniazd os znajdujących się w pobliżu domu lub miejsca pracy. Celem tego artykułu jest dostarczenie czytelnikom informacji na temat bezpiecznych i skutecznych metod usuwania gniazd tych owadów, co może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka nieprzyjemnych spotkań z nimi.
Zwalczanie pająków w domu
04.10.2023
Jak zwalczać pająki w domu?
Pająki są częstym problemem w wielu domach. Zwalczanie pająków w domu może być konieczne, zwłaszcza gdy stają się one uciążliwe. Czy boisz się pająków?
04.10.2023
Jak zwalczać prusaki w domu?
Prusaki w domu to powszechny problem, który może dotknąć każdego z nas. Nie tylko są one nieestetyczne, ale mogą także przenosić choroby i zanieczyszczać żywność.