07.02.2024

Tetrametryna – definicja, zastosowanie, działanie – praktycznie informacje

Środki owadobójcze są skuteczne, dzięki zawartych w nich substancjom czynnym. To one wpływają na insekty, oddziałując na nie w sposób żołądkowy, kontaktowy lub oddechowy. Jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych w insektycydach jest tetrametryna. O tym, czym ona jest, jak działa i w jakich preparatach się znajduje, dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści artykułu

Czym jest tetrametryna?

Tetrametryna to substancja aktywna syntetyczna z grupy pyretroidów. To insektycyd, który sprawnie usuwa owady – używany w produkcji środków owadobójczych. Skutecznie zwalcza m. in. komary, wszy i karaluchy oraz pajęczaki. Tetrametryna cechuje się wysoką wydajnością, dlatego niewielka jej ilość wystarcza do przeprowadzenia skutecznej dezynsekcji. Wykazuje odporność na warunki atmosferyczne, dzięki czemu może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Zastosowanie tetrametryny

Substancja perfekcyjnie usuwa insekty z mieszkań, powierzchni biurowych, gospodarstw rolnych oraz zakładów przemysłowych. Może być stosowana domowo oraz profesjonalnie. Najczęściej używa się jej w formie sprayu oraz aerozolu, ale znajduje się również w żelach insektobójczych.

Znajduje zastosowanie w rolnictwie do likwidowania owadów, negatywnie wpływających na uprawy, m. in. mszyce i szarańcze. Tetrametryna to również substancja używania w leśnictwie – stosuje się ją do likwidowania szkodników, uszkadzających drzewa, np. korników.

Działanie tetrametryny

Substancja aktywna – tetrametryna – działa na insekty poprzez kontakt fizyczny oraz połknięcie. W przypadku kontaktu – wchłaniana jest przez naskórek. Insektycyd blokuje kanały sodowe, zaburzając działanie przewodów nerwowych owada, doprowadzając do paraliżu, skutkującego śmiercią insekta.

Jakie produkty mają w składzie tetrametrynę?

BUMP FOGGER, z uwagi na fakt, że jest to aerozol, likwidujący zdecydowaną większość owadów, zawiera tetrametrynę, która w połączeniu z geraniolem i cypermetryną – szybko likwiduje szkodniki z pomieszczeń, pozostawiając dom czystym i bezpiecznym. BUMP FOGGER to granat dymny, który zamgławia pomieszczenie, usuwając szkodniki nawet na 240 metrach kwadratowych, a ponadto – tworzy tarczę ochronną, która zabezpiecza mieszkanie przed powrotem niechcianych insektów.

Tetrametryna – podsumowanie

Substancja czynna w skrócie:

  • silny insektycyd;
  • znajduje zastosowanie w dezynsekcji pomieszczeń, rolnictwie oraz leśnictwie;
  • odporna na warunki atmosferyczne;
  • działa kontaktowo i żołądkowo.
Czytaj również