25.01.2024

Rodzaje środków owadobójczych – podziały ze względu na skład, działanie i formułę

Czym są preparaty owadobójcze? Środki owadobójcze to preparaty chemiczne, stosowane do likwidacji owadów. Używa się ich do usuwania insektów z domów, mieszkań, ogrodów, magazynów, budynków użyteczności publicznej, szop itp. Większość współczesnych insektycydów jest bezpieczna dla ludzi, co zdecydowanie podnosi komfort użycia i zwiększa efektywność działania. Dzięki preparatom insektobójczym można pozbyć się pająków, mszyc, os, karaluchów,…
Spis treści artykułu

Czym są preparaty owadobójcze?

Środki owadobójcze to preparaty chemiczne, stosowane do likwidacji owadów. Używa się ich do usuwania insektów z domów, mieszkań, ogrodów, magazynów, budynków użyteczności publicznej, szop itp. Większość współczesnych insektycydów jest bezpieczna dla ludzi, co zdecydowanie podnosi komfort użycia i zwiększa efektywność działania. Dzięki preparatom insektobójczym można pozbyć się pająków, mszyc, os, karaluchów, pcheł i wielu innych, nieprzyjaznych szkodników.

Rodzaje insektycydów

Preparaty usuwające owady można podzielić ze względu na ich działanie. Wyróżniamy środki owadobójcze:

  • kontaktowe – docierają poprzez naskórek owada po bezpośrednim kontakcie z insektycydem;
  • żołądkowe – wnikają przez układ pokarmowy po spożyciu przez owada;
  • gazowe – docierają przez drogi oddechowe;
  • łączone – wnikają na kilka sposób, np. jednocześnie przez zetknięcie oraz zjedzenie.

Podział ze względu na skład:

  • karbaminiany – wykazują działanie żołądkowe oraz kontaktowe. Stosowane głównie w ogrodach, ponieważ skutecznie zwalczają ślimaki i roztocza. Najczęściej aplikowane doglebowo.
  • neonikotynoidy – działają żołądkowo i kontaktowo, wiążą z receptorami nikotynowymi, blokując przesył impulsów nerwowych i paraliżując owada, doprowadzając go tym do śmierci. Pod względem funkcjonalnym oraz strukturalnym są zbliżone do nikotyny.
  • związki fosforoorganiczne – wykazują głównie działanie kontaktowe, niszcząc procesy układu nerwowego i uśmiercając insekta. Związki tego typu rozpuszczają się w tłuszczach oraz organicznych rozpuszczalnikach, natomiast nie w wodzie.
  • związki chloroorganiczne – cechuje je działanie żołądkowe, kontaktowe i gazowe/oddechowe. Są to środki toksyczne o długim czasie rozkładu. Związki chloroorganiczne są bardzo odporne na czynniki środowiskowe.
  • biopreparaty – środki biologiczne, zawierające w sobie pewne szczepy bakterii lub grzybów. Nie wykazują fitotoksyczności i mogą być z powodzeniem stosowane w uprawach ekologicznych. Działają w sposób kontaktowy oraz żołądkowy.

Podział środków owadobójczych ze względu na formę:

  • spraye – wygodna do użycia, szybka forma zwalczania owadów. Przykładami insektycydów w sprayu są BUMP BETTWANZE przeciwko pluskwom oraz BUMP AMEISE na mrówki.
  • koncentraty – preparaty niegotowe do użycia, które należy odpowiednio przygotować przed aplikacją. Często wymagają specjalistycznego sprzętu.
  • pałeczki – stosuje się je doglebowo, najczęściej w pobliżu korzeni roślin. Przeznaczone szczególnie do uprawy roślin ozdobnych i doniczkowych w zamkniętych pomieszczeniach.
  • proszki – przeznaczone do posypania blisko źródeł występowania niechcianych owadów. Wykazują działanie żołądkowe, zazwyczaj wabią owady.
  • żele – często zawierają w sobie wabik, który przyciąga owady i zachęca do zjedzenia. Działają głównie żołądkowo. Potrafią być przenoszone z insekta na insekta, wydłużając działanie i rozpowszechniając efektywność. Skutecznym insektycydem w żelu jest BUMP GEL na owady biegające.

Środki owadobójcze – zastosowanie

Preparaty do usuwania insektów to wielka grupa środków chemicznych, którymi można wyczyścić otoczenie ze szkodników. Z pomocą insektycydów pozbędziesz się pcheł, pająków, karaluchów, pluskiew, mrówek, much i innych, nieproszonych owadzich gości.

Pomimo faktu, że większość aktualnych insektycydów jest stosunkowo bezpiecznych dla człowieka, przy używaniu środków chemicznych powinno się ściśle przestrzegać instrukcji użycia, aby uniknąć działań niepożądanych i szkodliwych.

Czytaj również