07.02.2024

Rodzaje mrówek – podział mrówek ze względu na bytowanie oraz klasyfikacja gatunkowa

Na świecie istnieje ponad 12 000 gatunków mrówek, występują niemalże na całym świecie i bardzo łatwo je rozpoznać, ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Mrówki to owady niezwykle fascynujące i od lat wzbudzają ciekawość naukowców oraz fanów przyrody.
Spis treści artykułu

Mrówka – charakterystyka

Mrówki to owady o smukłej budowie ciała. Mają długi tułów, dużą głowę i odwłok, który może być kulisty bądź lekko wydłużony. Posiadają charakterystyczne czułki z tzw. kolankowymi załamaniami. Długie, cienkie nogi pozwalają im na zgrabny, szybki ruch. Czy mrówki mają skrzydła? Mają, ale tylko do momentu zapłodnienia. Samice, a dokładniej królowe, zrzucają skrzydła, kiedy tylko są gotowe do złożenia jaj. Niektóre gatunki posiadają żądło.

Mrówki żyją w wielkich koloniach, tworząc zintegrowane społeczeństwa, w których każdy owad ma swoje zadania do wykonania. Zdecydowania większość mrówek w kolonii to samice – zarówno królowa, jak i robotnice. Samce mrówek są potrzebni jedynie, kiedy przychodzi pora rozmnażania.

Mrówki występują w różnych kolorach, jednak w Polsce najczęściej widujemy osobniki czarne oraz czerwone.

Podział mrówek według bytowania

MRÓWKI BUDUJĄCE KOPCE (MROWISKA)

Mrówki tworzą mrowiska na zewnątrz, jednak mogą przedostać się do domu. Kopce budują wzdłuż chodników, w trawnikach, w pobliżu tarasów, a także miejscach okrytych mierzwą. Chętnie pojawiają się w pobliżu ludzi, poszukując wody i pożywienia.

MRÓWKI DOMOWE

Ich gniazda znajdują się najczęściej w pomieszczeniach, ale także można je spotkać na zewnątrz, jednak bardzo blisko domu. Ukrywają się w ziemi, szczelinach, pod przedmiotami. Zwykle poruszają się zwartym szlakiem, kierując się głównie do źródeł pożywienia oraz wody. Mogą zniszczyć/zanieczyścić jedzenie.

MRÓWKI OGNISTE

Podobne do standardowych mrówek, które budują kopce, jednak odróżnia je to, że posiadają żądło, a ponadto gryzą. Są bardzo agresywne, kiedy wyczują zagrożenie. Silnie chronią swojego terenu i samych siebie, dlatego nie powstrzymują się przed żądleniem. Jednorazowa styczność z jadem bywa bolesne, natomiast użądlenie kilkukrotne może wymagać pomocy lekarza.

GMACHÓWKI

Mrówki te tworzą swoje gniazda na strychach, w ścianach, w drewnie gnijącym i uszkodzonym przez wodę. Ponadto można je znaleźć w drewnie opałowym, szopach i na pniach drzew. Mogłoby się wydawać, że gmachówki żywią się drewnem, jednak tak nie jest – budują w nim gniazda, doprowadzając do jego dalszego butwienia. Owady te są w stanie ugryźć, jednak nie jest to tak bolesne jak w przypadku mrówek ognistych.

Rodzaje mrówek – podział gatunków

Biorąc pod uwagę ogromną liczbę żyjących gatunków, skupimy się tylko na najpopularniejszych mrówkach, żyjących na naszych terenach. Mrówki dzielą się na wszystkożerne i roślinożerne. Dietę tych pierwszych, aż w 30%, stanowią stawonogi, czyli pająki oraz inne owady.

MRÓWKA FARAONA

Niezwykle popularny gatunek mrówki, mierzący zaledwie 2 mm. Charakteryzuje się żółto-czerwonym ciałem. Mrówki faraona preferują życie w pobliżu ludzi, w związku z czym najczęściej trafia się na nie w blokowiskach. Dostają się do mieszkań, gdzie mają wiele kryjówek, które służą jako schronienie. Przebywanie w mieszkaniach zapewnia im stały dostęp do pożywienia. Najchętniej jedzą produkty białkowe. Nie potrzebują wiele – zaledwie mały kawałek jedzenia stanowi dla nich ogromną porcję, dzięki której mogą się porządnie najeść.

Mrówki faraona trudno wytępić. Występują w ogromnych grupach, a co więcej – często łączą się z sąsiednimi gniazdami, tworząc tym samym megakolonie. Mrówki sprawnie ze sobą współpracują, a ich działania są jak jeden superogranizm, który jest niemalże niezniszczalny.

KARTONÓWKA ZWYCZAJNA

Mrówki z gatunku kartonówek spotykane są zazwyczaj w lasach, ogrodach oraz parkach. Ich wielkość to zazwyczaj 4-5 mm. Są to owady błyszczące, czarne jak smoła, jedynie ich odnóża mają lekko żółtą barwę. Kartonówki zwyczajne są znane z tworzenia wielkich społeczeństw, w którym znajdować się może nawet do 2 milionów mrówek.

Na gniazda tych mrówek można trafić w dziuplach, pod pniami i korzeniami, a także w spróchniałych drzewach. Żywią się drobnymi owadami oraz spadzią mszyc. Często pasożytują na innych mrówkach.

MRÓWKA RUDNICA

Gatunek drapieżny, żywiący się owadami i ich larwami, ale również bardzo chętnie sięgający po spadź mszyc. Samice rudnic są czerwono-brązowe, samce natomiast czarne. Ich wielkość waha się między 6 a 9 mm. Mrówki te mają dwie pary skrzydeł błoniastych, a ich żuwaczki są bardzo silnie rozwinięte.

Żyją w lasach – głównie iglastych. Jest to gatunek pożyteczny, bowiem żywi się owadami, które w dużej mierze szkodzą lasom. W Polsce mrówki rudnice podlegają częściowej ochronie.

HURTNICA POSPOLITA – CZARNA

Bardzo popularny gatunek mrówek w kolorze czarnym. Robotnice osiągają do 5mm długości, samce ok. 6mm, natomiast królowa jest największa i może mieć nawet 9mm długości. Najbardziej lubią słodkie pokarmy. Przebywają w trawie, ogrodach, pod brukiem i w ścianach. Nie ograniczają się i chętnie odwiedzają nas w domach. Są uciążliwe ze względu na to, że zanieczyszczają żywność, a w ogrodach przesuszają ziemię. Gniazda hurtnic pospolitych można spotkać wszędzie tam, gdzie występuję choć trochę wilgotna ziemia.

Jeśli owady te spędzają Ci sen z powiek, koniecznie wypróbuj BUMP AMEISE – preparat w sprayu na mrówki!

Czytaj również