17.05.2024

Latający kleszcz Strzyżak sarni (jeleni) – jak odstraszać? Jak się uchronić?

Gdy myślimy o kleszczach, najczęściej wyobrażamy sobie niewielkie, czarne stworzenia czające się w trawie, gotowe do skoku na swego nieświadomego żywiciela. Ale co z kleszczem, który nie tylko skacze, ale także lata? Oto właśnie na scenę wkracza Strzyżak sarni, stworzenie niezwykłe i dość tajemnicze. Czym jest i czy rzeczywiście stwarza zagrożenie?
Spis treści artykułu

Latające kleszcze – czym są?

W dziedzinie niechcianych gości w naszym otoczeniu, kleszcze z pewnością zajmują swoje miejsce w pierwszej dziesiątce, a może nawet piątce. Przenoszą groźne choroby i potrafią atakować wszędzie tam, gdzie występuje bujna roślinność. Te żywiące się krwią pajęczaki zeskakują na nas z drzew oraz trawy, ale czy naprawdę istnieje kleszcz, który potrafi latać?

Strzyżak sarni, znany również jako jeleni strzyżak to gatunek owada z rodziny narzępikowatych. I choć wyglądem przypomina kleszcza, to jest zupełnie innym stworzeniem.

Różnice między kleszczem a strzyżakiem sarnim/jelenim

Najbardziej oczywistą różnicą między kleszczami a strzyżakami jest ich sposób poruszania się. Podczas gdy kleszcze przemieszczają się raczej powoli, korzystając z chwytliwych nóżek, aby się przyczepić do żywiciela, strzyżaki sarnie wydają się być bardziej zręczne i dynamiczne, posługując się skokami i lataniem, aby dotrzeć do swojego celu. Ponadto, kleszcze są pasożytami, które żywią się krwią wielu żywicieli, podczas gdy strzyżak sarni/jeleni pasożytuje najczęściej na zwierzętach, jednak człowiek również bywa jego ofiarą.

Kleszcz to pajęczak o czterech parach odnóży, natomiast strzyżak sarni (jeleni) to owad o trzech parach odnóży, posiadający skrzydła.

Czy strzyżak sarni / jeleni jest groźny?

Pytanie o to, czy strzyżak jeleni (sarni) jest groźny, wydaje się być na miejscu, biorąc pod uwagę jego nietypowe zachowanie i bliski kontakt z ludźmi i zwierzętami. Na szczęście dla nas, strzyżaki nie stanowią takiego zagrożenia jak klasyczne kleszcze. Owszem, mogą być irytujące, a ukąszenia mogą powodować świąd i podrażnienie, ale nie przenoszą one chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które są powszechne w przypadku znanych nam kleszczy. Niemniej jednak, warto unikać kontaktu z tymi insektami i zastosować środki zaradcze w celu ochrony przed ukąszeniami.

Sposoby ochronienia się przed ukąszeniem strzyżaka sarniego / jeleniego

Chociaż strzyżaki sarnie mogą nie być tak groźne jak kleszcze, to i tak warto podjąć środki ostrożności, aby uniknąć ich ugryzień. Oto kilka praktycznych sposobów, które mogą pomóc Ci chronić się przed strzyżakiem sarnim (jelenim):

  • Noszenie odpowiedniego ubioru

Gdy wybierasz się na tereny, gdzie mogą występować strzyżaki sarnie, załóż długie rękawy i spodnie, aby ograniczyć dostęp do gołej skóry.

  • Używanie repelentów

Stosuj środki odstraszające owady, przeznaczone na kleszcze i komary, które mogą również zadziałać na strzyżaki.

  • Unikanie obszarów, gdzie mogą występować strzyżaki sarnie

Staraj się unikać obszarów, gdzie wiadomo, że owady te są aktywne, szczególnie w porze letniej.

  • Noszenie jasnych ubrań

Strzyżak sarni (jeleni) atakuje głównie zwierzęta o ciemnej sierści – warto więc mieć na sobie ubrania w jasnych kolorach, aby nie zwracać na siebie uwagi.

Działając zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszeń i cieszyć się spokojniejszymi wycieczkami na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Strzyżaki jelenie / sarnie, choć nazywane latającymi kleszczami – nie są nimi. Niemniej jednak, warto zachować ostrożność i stosować środki ochrony, aby uniknąć ich ukąszeń.

Czytaj również