Cypermetryna - Środki do zwalczania owadów

Produktów na stronie: 16

Czym jest cypermetryna?

Substancję czynną z grupy chemicznej syntetycznych pyretroidów nazywamy cypermetryną. Zaliczana jest do biobójczych insektycydów, czyli substancji zwalczających owady. Najczęściej stosowana przeciwko insektom z gryzącym i ssącym aparatem gębowym, czyli m. in pluskwom oraz karaluchom. Stosowana głównie w rolnictwie do likwidowania owadów z upraw, ale znajduje też zastosowanie w likwidacji owadów w domu. Najbardziej optymalną temperaturą stosowania substancji jest taka, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Jak działa cypermetryna?

Cypermetryna znajduje zastosowanie w dezynsekcji – skutecznie zwalcza muchy, osy, kleszcze i karaluchy. Wspomaga rolników w chronieniu upraw, a także używa jej się w leśnictwie w celu likwidowania insektów w szkółkach leśnych.

Insektycyd ten, podobnie do geraniolu, paraliżuje owady, doprowadzając do ich śmierci. Wchodzi w reakcję z receptorami w komórkach nerwowych i blokuje przewodzenie impulsów. Cypermetryna działa zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo – może zabić szkodnika, który zetknie się z substancją fizycznie bądź ją zje.

Jakie ma zastosowanie cypermetryna?

Ten skuteczny element środków owadobójczych świetnie radzi sobie z karaluchami, mrówkami i innymi owadami biegającymi, ale też jest świetna w przypadku problemów z osami i szerszeniami. Preparaty dezynsekcyjne, zawierającą cypermetrynę wykazują m. in. działanie kontaktowe, co skutecznie likwiduje szkodniki w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Produkty zawierające cypermetrynę, poza środkami owadobójczymi, to również środki ochrony roślin, stosowane w rolnictwie.

Jakie ma właściwości cypermetryna przy usuwaniu insektów

Owadobójcze działanie, wyróżniające się wysoką skutecznością. Dodatkowo, jej biodegradowalność wpływa na minimalizację szkodliwości dla środowiska, ponieważ substancja nie gromadzi się w ziemi i dość łatwo się rozkłada.

Cypermetryna – substancja aktywna

Owadobójcze działanie cypermetryny zostaje wykorzystywane w produkcji środków przeciwko insektom, które można stosować domowo, jak i profesjonalnie. Gotowe preparaty dezynsekcyjne są niezbędne, kiedy chcemy zlikwidować ze swojego mieszkania owady. Zalecana dawka cypermetryny to ok. 0,5g/100g preparatu. Maksymalna dawka w produkcje kilogramowym to ok. 5g, aczkolwiek zawartość substancji bywa różna.

Kiedy stosować cypermetrynę?

Substancja czynna, znajdująca się w większości środków przeciw owadom, powinna być używana zawsze wtedy, kiedy wystąpi taka potrzeba. W przypadku wystąpienia w domu niechcianych szkodników, tj. karaluchów czy mrówek, a także, kiedy w ogrodzie pojawi się gniazdo żądlących insektów – os czy szerszeni.

Cypermetryna: praktyczne porady bezpiecznego stosowania

Jak większość środków biobójczych, tak i cypermetryna wymaga zachowania ostrożności, aby mieć pewność, że jej działanie będzie bezpieczne dla człowieka. Z uwagi na silne działanie substancji, zaleca się, przy jej stosowaniu, noszenie odzieży ochronnej, rękawiczek i maseczki. W pobliżu nie powinno być zwierząt. Jeśli środek owadobójczy aplikowany jest w pomieszczeniu, trzeba zadbać o jego odpowiednie wentylowanie. Na zewnątrz – najlepiej ustawić się tyłem do wiatru, by zniwelować ryzyko dostania się preparatu do oczu czy buzi. Po aplikacji zaleca się dokładnie umycie rąk i twarzy wodą z mydłem.

W jakich produktach owadobójczych znajduje się cypermetryna?

Substancję czynną o nazwie cypermetryna można odnaleźć w produktach marki BUMP, m. in.

Czy cypermetryna jest substancją biodegradowalną?

Cypermetryna jest substancją biodegradowalną – ulega rozpadowi w środowisku za sprawą mikroorganizmów. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas korzystania ze środków, zawierających cypermetrynę, ponieważ jej rozkład zależny jest od wielu czynników, m. in. rodzaju gleby, temperatury. Warto jak najbardziej ograniczyć możliwość uszkodzenia środowiska.

Cypermetryna – podsumowanie

Związek chemiczny – cypermetryna – to substancja krystaliczna i bezbarwna, występująca w formie cieczy. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, rozpuszczalnikach organicznych oraz etanolu. Jest biodegradowalna, działa żołądkowo i kontaktowo, wykazuje silne insektobójcze działanie.

Czytaj na blogu
19.10.2023
Dlaczego owady wkraczają do naszych domów i jak im to utrudnić?
Każdy z nas - przynajmniej raz - doświadczył niespodziewanego gościa w postaci owada w swoim domu. Czy to był uparty komar, który nie dawał nam spać całą noc, czy mrówki wędrujące w kierunku naszej spiżarni – problem owadów w naszych domach jest uniwersalny i dotyka wiele osób. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, dlaczego owady tak polubiły odwiedzać nasze domy oraz jak się ich pozbyć.
19.10.2023
Szare robaki w Twoim domu: Co to jest i jak się ich pozbyć?
Szare robaki w domu mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale także szkodliwe dla zdrowia i otoczenia. W tym artykule dowiesz się, co to są za organizmy, dlaczego się pojawiają i - jak można się ich pozbyć. Poznaj różne rodzaje szarych robaków, przyczyny ich pojawiania się, metody wykrywania i skuteczne sposoby zwalczania. Problem ten może dotyczyć wielu gospodarstw domowych, a zrozumienie i rozwiązanie tego zagadnienia może prowadzić do zdrowszego i przyjemniejszego środowiska życia. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy wynajmującym, informacje te mogą okazać się nieocenione.
Usuwanie gniazda szerszeni
04.10.2023
Jak się pozbyć szerszeni – metody i sposoby
Zwalczanie szerszeni to problem, który dotyka wielu właścicieli domów i ogrodów. Szerszenie mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne.
Zwalczanie pająków w domu
04.10.2023
Jak zwalczać pająki w domu?
Pająki są częstym problemem w wielu domach. Zwalczanie pająków w domu może być konieczne, zwłaszcza gdy stają się one uciążliwe. Czy boisz się pająków?
Karaluchy w domu
04.10.2023
Karaluchy w domu – Problem, który trzeba rozwiązać
Karaluchy w domu to problem, który może dotknąć każdego z nas. Nie tylko wywołują obrzydzenie, ale mogą także przenosić choroby. Skąd się biorą karaluchy w domu? Czasem przez nieuwagę, czasem z sąsiedztwa, czasem przez brak higieny. Ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.