10.01.2024

Kalendarz występowania insektów

Niektóre owady są aktywne przez cały rok, a inne jedynie w konkretnym czasie. Chcesz wiedzieć, kiedy masz największe szanse na złapanie kleszcza, w jakim momencie na powierzchni zaczynają pojawiać się mrówki albo który miesiąc to okres największej aktywności os? Nie ma problemu! W poniższym artykule przedstawimy ci rozpiskę z miesiącami i ich najpopularniejszymi owadami.
Spis treści artykułu

STYCZEŃ

Chociaż początek roku to w Polsce okres zimowy, nie oznacza to, że wszystkie owady zapadły się pod ziemię. W pierwszym miesiącu kalendarzowego roku warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy w naszych domach jest odpowiednio czysto, bowiem najaktywniejszym robakiem stycznia jest karaluch. Z uwagi na chłód, karaluchy poszukują schronienia i chętnie odwiedzają miejsca, w których jest ciepło i ciemno, dlatego szczeliny za szafkami w naszych mieszkaniach mogą być dla karaczanów niezwykle atrakcyjne.

LUTY

Luty to czas pluskiew. Chociaż są one aktywne przez cały rok, to w lutym zrzucają karalucha z podium. (Nie znaczy to, że karaluchy znikają, nadal należy mieć je na uwadze!) Pluskwy to insekty, które najlepiej czują się w naszych sypialniach, a dokładniej łóżkach, dlatego warto sprawdzać dokładnie pościel i materac. Informacje o likwidowaniu pluskiew z mieszkania znajdują się w tym artykule – Pluskwy w domu: Kompleksowy poradnik do zwalczania i zapobiegania

MARZEC

Trzeci miesiąc roku zwiastuje wiosnę, która budzi przyrodę do życia. Pojawiają się pierwsze kwiaty i liście na drzewach, a wraz z nimi – zauważalnych jest więcej owadów. Bardzo wcześnie pojawiają się pszczoły oraz trzmiele – gotowe do pracy.

KWIECIEŃ

Robi się coraz cieplej, więc spod ziemi zaczynają wychodzić niewielkie, podłużne owady – mrówki. To właśnie w kwietniu są najbardziej aktywne i wtedy próbują dostawać się do naszych domów, aby coś przekąsić. Wraz z kolejnymi dniami, można natrafić na coraz większą liczbę mrowisk w ogrodzie. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się mrówek? Zajrzyj tutaj/link do artykułu o mrówkach/

MAJ

Majówka, grillowanie i ślimaki. Podczas przygotowywania spotkania na działce, warto sprawdzić, czy grządki z warzywami nie zostały zaatakowane przez ślimaki, które szczyt swojej aktywności osiągają w maju. Stworzenia te, chociaż powolne, skrupulatnie dążą do swojego celu, więc postaraj się zabezpieczyć swoje uprawy, aby w spokoju wejść w okres letni.

CZERWIEC

I wiemy już, kiedy pojawia się komar. Jego pierwsze oznaki życia zauważalne są jeszcze w maju, jednak to czerwiec jest jego najważniejszym miesiącem. Z uwagi na fakt, że ciepłych dni jest coraz więcej, chętnie wychodzimy z domu i momentalnie pojawiamy się na celowniku tych latających krwiopijców. To ten czas, kiedy warto zaopatrzyć się w preparaty, które będą nas chronić przed ugryzieniem.

LIPIEC

W lipcu otwieramy okna, by wpuścić do domu trochę świeżego powietrza i – jeśli nie mamy zamontowanych siatek – wraz z powietrzem wlatują do nas muchy. To owady, które mogą wydawać się nieszkodliwe, jednak prawdą jest, że muchy potrafią przenosić sporo chorób, z uwagi na to, czym się żywią i jak funkcjonują.

SIERPIEŃ

Mamy pełnię lata, drzewa zakwitły, kwiaty pachną, pora więc, aby osy zaznaczyły swoje jestestwo. Można je spotykać już od czerwca, ale najbardziej aktywne są w sierpniu, wtedy też pojawia się coraz więcej gniazd. Należy pamiętać, że osy lubią atakować, więc nie warto ich prowokować ani samodzielnie, bez przygotowania usuwać gniazd. O tym, jak zlikwidować gniazda, dowiesz się tutaj – Jak się pozbyć szerszeni – metody i sposoby

WRZESIEŃ

Świeże owoce to coś, co przyciąga ludzi jak magnes. Ale czy tylko ludzi? Słodkie jedzenie, soki, warzywa i owoce są pożywieniem dla wielu owadów, a tym, którego życie opiera się na spożywaniu gnijących owoców jest muszka owocówka. Latem jest ich naprawdę dużo – w naszych kuchniach i sadach.

PAŹDZIERNIK

Sezon grzybowy w pełni, chętnie odwiedzamy lasy – niektórzy spędzają w nich całe dnie, inni wpadają na chwilę, ale każdy jest tak samo narażony na zaatakowanie przez kleszcza. W październiku pajęczaki te są niezwykle aktywne, dlatego warto się przed nimi porządnie zabezpieczać, aby uniknąć wgryzienia. Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób.

LISTOPAD

Zima na horyzoncie, owady powoli zanikają i widujemy coraz mniej komarów, much czy też mrówek. Mogłoby się wydawać, że chłód to dramatyczne warunki dla insektów, aczkolwiek muchówka, która kocha zimę, wspaniale odnajduje się w taką pogodę. Owady te nie są groźne i nie gryzą ludzi.

GRUDZIEŃ

W grudniu, kiedy zaczynamy szykować się do świąt i chowamy prezenty do szafy, warto zwrócić uwagę, czy w szafie tej nie grasują mole. Chociaż są to insekty aktywne przez cały rok, to zimą możemy spotkać je najczęściej, kiedy wyciągamy ciepłe, grube swetry oraz kurtki, które były nieużywane przez cały rok.

Czytaj również
10.01.2024
3 gatunki pająków, które mieszkają w naszych domach
W ARTYKULE ZNAJDUJĄ SIĘ ZDJĘCIA PAJĄKÓW!

Naukowcy od lat próbują ustalić przyczynę, dla której ludzie tak masowo boją się pająków. Do tej pory powstały różne teorie – boimy się, bo pająki mają jad, boimy się na podstawie pamięci pokoleniowej, boimy się, bo mają 8 nóg… Jak by nie było – ludzie krzywią się na widok robaka, zsuwającego się powoli z sufitu na niewidocznej pajęczynie, a arachnofobia należy do najpopularniejszych fobii na świecie. Pająki z nami żyją i żyć będą, natomiast warto wiedzieć, jakie gatunki pojawiają się w naszych mieszkaniach. W poniższym artykule poznasz trzech najczęstszych pajęczych współlokatorów.

10.01.2024
Czym się różnią pszczoła, osa i szerszeń?
Jak odróżnić pszczołę od osy? Jakie są różnice między osą a szerszeniem? To bardzo popularne pytania. Na pierwszy rzut oka owady te są do siebie podobne, przez co możemy je pomylić, jednak kiedy przyjrzymy im się bliżej, odnajdziemy sporo czynników, różniących od siebie te latające insekty. Warto wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z osą, a kiedy z szerszeniem. Wbrew pozorom różnic jest sporo, a żółto-czarny kolor to tylko jeden z niewielu elementów, które sprawiają, że te owady mogą się wydawać podobne.
19.10.2023
Dlaczego owady wkraczają do naszych domów i jak im to utrudnić?
Każdy z nas - przynajmniej raz - doświadczył niespodziewanego gościa w postaci owada w swoim domu. Czy to był uparty komar, który nie dawał nam spać całą noc, czy mrówki wędrujące w kierunku naszej spiżarni – problem owadów w naszych domach jest uniwersalny i dotyka wiele osób. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, dlaczego owady tak polubiły odwiedzać nasze domy oraz jak się ich pozbyć.
19.10.2023
Jak pozbyć się moli i larw w swojej kuchni?
Mole spożywcze, znane również jako szkodniki spichrzowe, są powszechnym problemem w wielu domach. Ich obecność w kuchni może być nie tylko irytująca, ale również niezdrowa, gdyż mogą zanieczyszczać żywność, co prowadzi do strat finansowych i potencjalnych problemów zdrowotnych. Chociaż są małe, potrafią narobić sporo szkód, dlatego ważne jest, aby walczyć z nimi skutecznie. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby pozbyć się moli spożywczych z kuchni.
Usuwanie gniazda szerszeni
04.10.2023
Jak się pozbyć szerszeni – metody i sposoby
Zwalczanie szerszeni to problem, który dotyka wielu właścicieli domów i ogrodów. Szerszenie mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne.