13.12.2023

Jakich zapachów nie lubią owady?

Owady w domu to powszechny problem – często dzielimy swoją przestrzeń z muchą lub pająkiem, czasami nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Pojedyncze osobniki nie są szczególnie uciążliwe, jednak bywa, że nie chcemy w domu żadnego robala, nawet jednego. Możemy za nimi biegać i starać się je upolować, kiedy już pojawią się w naszym otoczeniu, ale mamy też możliwość zabezpieczenia się przed insektami, odstraszając je przed wejściem do naszego domu.
Spis treści artykułu

Odstraszanie insektów nieprzyjemnymi zapachami

Chociaż brzmi to niezbyt zachęcająco, to jednak zapachy, o których opowiemy w poniższym artykule, są nieprzyjemne jedynie dla owadów, natomiast ludzie najczęściej określają te nuty jako bardzo miłe dla nosa. Mamy więc przyjemne z pożytecznym – brak owadów i ładny zapach w mieszkaniu.

Chcesz wiedzieć, jakie zapachy odstraszają owady? Poniżej lista!

LAWENDA

Lawenda uchodzi za jeden z najpiękniejszych zapachów na świecie. Oczywiście dla ludzi! Istnieje spora grupa owadów, które nie są w stanie chociażby zbliżyć się do miejsc, w których czują ten słodki zapach. Szkodniki, na które lawenda działa odstraszająco to głównie pająki, więc jest to perfekcyjna opcja dla wszystkich tych, którzy nie chcą w domu ośmionożnych gości.

Możesz zarówno użyć olejku o zapachu lawendowym, jak i żywej rośliny, którą ustawisz na parapecie.

BAZYLIA

Człowiek doda do sosu, a komar pogardzi. Mieszkasz w pobliżu jeziora bądź rzeki i komary nie dają Ci spokoju? Zaopatrz się w bazylię! Postawiona na parapecie będzie odstraszać komary, zapobiegając ich dostaniu się do mieszkania, a ponadto będziesz mieć zawsze pod ręką świeżą przyprawę!

MIĘTA

Pięknie pachnąca mięta pieprzowa to odstraszasz owadów, który dodatkowo zabija komary. Mięta sprawdza się też w walce z pająkami. Charakteryzuje się silnym zapachem, który jest wyjątkowo drażniący dla owadów.

DRZEWO HERBACIANE

Olejek z drzewa herbacianego świetnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, dlatego poleca się umieszczać nasączony nim wacik w miejscu, gdzie przechowujemy śmieci. Ponadto – drzewo herbaciane to efektywny środek przeciwpasożytniczy, likwidujący i odstraszający pchły, wszy oraz kleszcze.

Gdzie stosować zapachy odstraszające owady?

Wszędzie, gdzie potrzebujesz! Jeżeli decydujesz się na roślinę, a nie olejek, najlepiej, aby znajdowała się ona przy oknach, czyli standardowo na parapetach, ale też na szafkach przy drzwiach. Jeśli natomiast wolisz użyć olejku zapachowego, wówczas możesz rozszerzyć nieco wachlarz działań. Waciki i materiały nasączone naturalnym olejkiem możesz położyć przy łóżku, listwach podłogowych, w pobliżu śmietników i w ciemnych, wilgotnych miejscach. Co więcej – olejkiem można również spryskiwać wybrane powierzchnie.

Czy naturalne zapachy działają na duże grupy owadów?

Naturalne olejki zapachowe są skuteczne, kiedy problem z pojawiającymi się insektami nie jest poważny. Jednak w przypadku, gdy do naszego domu dostanie się więcej szkodników, a pozbycie się ich jest nad wyraz trudne, należy użyć profesjonalnego środka chemicznego, który szybko i z powodzeniem usunie owady. Przykładami takich środków są preparaty marki BUMP, dostępne zarówno w wersji uniwersalnej, jak i z przeznaczeniem na konkretne insekty.

Odstraszanie insektów zapachem – podsumowanie

Istnieją rośliny, których zapachy są niezwykle drażniące dla owadów, dlatego jeśli zależy Ci, aby ustrzec się przed niechcianymi gośćmi w domu – warto, abyś wiedział, jak powinno pachnieć Twoje otoczenie. Pająki nie lubią lawendy, komary mięty, a pchły gardzą zapachem drzewa herbacianego. Pamiętaj jednak, że jeśli problem zrobi się poważny – naturalne metody mogą nie zadziałać i warto wtedy rozważyć użycie środków chemicznych przeciw owadom.

Czytaj również
19.10.2023
Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się gniazda os?
Osy są ważnymi składnikami ekosystemu, ale ich obecność w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. Ukąszenia tych owadów mogą być bolesne, a w przypadku osób uczulonych na jad, mogą nawet spowodować poważne reakcje alergiczne. Z tego powodu, zawsze należy podchodzić z najwyższą ostrożnością do gniazd os znajdujących się w pobliżu domu lub miejsca pracy. Celem tego artykułu jest dostarczenie czytelnikom informacji na temat bezpiecznych i skutecznych metod usuwania gniazd tych owadów, co może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka nieprzyjemnych spotkań z nimi.
Usuwanie gniazda szerszeni
04.10.2023
Jak się pozbyć szerszeni – metody i sposoby
Zwalczanie szerszeni to problem, który dotyka wielu właścicieli domów i ogrodów. Szerszenie mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne.
Zwalczanie pająków w domu
04.10.2023
Jak zwalczać pająki w domu?
Pająki są częstym problemem w wielu domach. Zwalczanie pająków w domu może być konieczne, zwłaszcza gdy stają się one uciążliwe. Czy boisz się pająków?
04.10.2023
Jak zwalczać prusaki w domu?
Prusaki w domu to powszechny problem, który może dotknąć każdego z nas. Nie tylko są one nieestetyczne, ale mogą także przenosić choroby i zanieczyszczać żywność.