25.01.2024

Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?

Pluskwy pojawiają się w wielu mieszkaniach i nie tylko w tych, gdzie występuje brak higieny. Owady te mogą do nas przywędrować przez ubrania, zwierzęta, a nawet podczas kupna zupełnie nowego materaca. Pluskwy to gryzące nocami owady, które mieszkają głównie w łóżkach – materacach oraz pościeli. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich również w innych miejscach.
Spis treści artykułu

Czym jest pluskwa – wygląd pluskwy domowej

Pluskwę można przyrównać do pestki jabłka ze względu na jej półowalny, płaski wygląd. Początkowo owad jest przeźroczysty, natomiast, kiedy tylko znajdzie żywiciela, zmienia kolor na brązowy. Pasożyty te żywią się krwią, a za cele obierają ludzi oraz domowe zwierzęta. Pluskwa osiąga zazwyczaj 5-7mm długości. Posiada trzy pary odnóży, zakończonych małymi pazurkami, dzięki którym bezproblemowo zaczepiają się o skórę. Owady żyją kilka miesięcy, a przez ten czas potrafią złożyć aż 12 jaj dziennie, co świadczy o ich niesamowicie szybkim rozmnażaniu.

Gniazda insektów znajdują się zwykle w ciemnych, odizolowanych miejscach. Jaja mają barwę perłową bądź kremową. Okres rozwoju pluskwy wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Jak zostało wcześniej wspomniane – pluskwy mogą pojawić się wszędzie, bez względu na to, jak wysoki poziom czystości jest utrzymywany. Szkodniki przenoszone są m. in. przez zwierzęta domowe, ale mogą znaleźć się w mieszkaniu również na inne sposoby.

Pluskwy mogą zostać przyniesione na naszych własnych ubraniach – wystarczy, że pojawimy się w miejscu występowania owadów. Insekty mogą znajdować się na ubraniach z second handów, dlatego ważne jest, aby od razu po zakupie porządnie je wyprać. Szkodniki mogą się do nas dostać wraz z meblami, a nawet w torbach, które pojawiły się wśród insektów. Dróg jest wiele, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy mamy w domu pluskwy.

Jak sprawdzić, czy mam pluskwy w łóżku?

Objawy obecności pluskiew są zazwyczaj takie same i najczęściej zaczyna się od śladów ugryzień. Niestety, ukąszenia pluskwy są podobne do ugryzień komara, dlatego należy wiedzieć, jak te dwa ugryzienia odróżnić.

Czym się różni ugryzienie pluskwy od ugryzienia komara?

Po ugryzieniu przez komara – na naszym ciele pojawia się bąbel, wokół którego skóra lekko różowieje. Ślad najczęściej swędzi, ale może też dawać uczucie pieczenia, szczególnie po intensywnym drapaniu. Komary atakują głównie odsłonięte części naszego ciała, do których mają bezpośredni dostęp. Po ugryzieniu przez komara zazwyczaj nie ma widocznej krwi. Owady te atakują jedynie w sezonie ciepłym.

W przypadku pluskwy sprawa wygląda nieco inaczej – po pierwsze, ugryzienie pluskwy bardziej boli. Owady te najchętniej gryzą nasze plecy, okolice klatki piersiowej i brzuch. Pluskwa jest w stanie wypić krwi dużo więcej niż sama waży, w związku z czym na pościeli często pojawiają się plamy czerwonej cieczy. To właśnie ślady krwi powinny być alarmujące, gdyż może to świadczyć o obecności płaskich szkodników. Insekty te żerują całorocznie.

W odróżnieniu do komara, ślady po ugryzieniu pluskwy przybierają geometryczny kształt, np. trójkąta. Jest ich naprawdę wiele, a ponadto – pojawiają się co noc.

Kolejnym przykładem obecności pluskiew w domu jest… zobaczenie ich. Dzieje się to w naprawdę skrajnych przypadkach, więc jeśli przypadkiem ujrzysz na swojej pościeli owada, przypominającego pestkę jabłka, koniecznie działaj! W celu szybkiego, bezproblemowego pozbycia się z domu inwazji pluskwy użyj BUMP BETTWANZE – sprayu, który wytępi niechcianych szkodników.

Jak stwierdzić, czy masz pluskwy? Rozejrzyj się za wylinką! Na materacu możesz odnaleźć charakterystyczne ślady, które przypominają kawałki brudnego naskórka. Mogą się one znajdować niedaleko gniazd, więc – szczęście w nieszczęściu – będzie ci łatwiej namierzyć źródło.

O obecności pluskiew może świadczyć też specyficzny zapach. Insekty w trakcie odczuwania stresu wydzielają silną słodką woń, zahaczającą zapachem o zgniłe maliny.

Jak poradzić sobie z pluskwami w mieszkaniu?

Okazało się, że dosięgnął cię ten problem? Przede wszystkim – nie panikuj.

Zacznij od porządnego prania – wrzuć do pralki pościel, użyj bardzo dużo proszku (bądź innego detergentu) i pierz w co najmniej 50 stopniach, chociaż najlepiej, abyś pościel tę wygotował. Nie zapomnij o praniu ubrań.

Oczyść materac. Może być to trudne i czasochłonne, ale bez wyczyszczenia łóżka, pranie może niewiele zdziałać. Pluskwy nie przeżyją wysokiej temperatury, więc najlepiej potraktować materac parą wodną i żelazkiem. Pamiętaj, aby umyć też stelaż oraz sąsiednie meble.

Odstrasz owady zapachem. Jest pula aromatów, które są szczególnie nieprzyjemne dla pasożytów. Pluskwy szczególnie nie lubią goździków i kurkumy.

Powyższe sposoby to domowe metody, które w niektórych przypadkach mogą być nieskuteczne – szczególnie, kiedy problem trwa już jakiś czas i jest nasilony. Wówczas najlepszą opcją będzie użycie specjalistycznego środka owadobójczego. Polecanym przez nas preparatem na pluskwy jest BUMP BETTWANZE oraz BUMP FOGGER. Pierwszy to spray, którym możesz opryskać wybrany przez siebie rejon, natomiast drugi to profesjonalny zamgławiacz, który oczyści pomieszczenie nie tylko z pluskiew, ale też innych owadów, znajdujących się w zasięgu.

Czytaj również