28.03.2024

Jak się pozbyć kuny z domu i samochodu?

Na pierwszy rzut oka – kuna to bardzo urocze zwierzę, które wydaje się być zupełnie niegroźne i słodkie, jednak warto podkreślić, że te futrzaste ssaki to w rzeczywistości szkodniki, które mogą wyrządzić wiele złego w Twoim otoczeniu.
Spis treści artykułu

Jak wygląda kuna?

Na początku warto podkreślić, że w Polsce wyróżnia się dwa rodzaje kun – kuna domowa (szopówka, kamionka) oraz kuna leśna (tumak). Kuna domowa ma białe podgardle, tzw. kołnierzyk, dzięki któremu łatwo ją odróżnić od kuny leśnej, która to podgardle ma żółtawe. Cechą charakterystyczną typowej kuny domowej są opuszki łap, na których nie ma futra.

Zwierzęta te osiągają zazwyczaj ok. 70 cm długości, posiadają małe głowy, szeroką szyję i zaokrąglone, nieduże uszy. W trójkątnych pyskach znajduje się 40 zębów. Kuny posiadają ostre pazury, dzięki którym ssaki mogą bezproblemowo się wspinać.

Oczy kuny za dnia błyszczą na żółto, natomiast nocą świecą się na czerwono. Mają mocno wyczulone zmysły, z których najlepszym jest wzrok.

Co je kuna?

Kuna domowa, czyli ta, którą najczęściej może spotkać człowiek, jest zwierzęciem wszystkożernym. Zjada głównie szczury i myszy, ale w menu posiada również ptaki (zarówno dorosłe, jak i pisklęta), nietoperze, węże oraz żaby. Lubi jajka i zazwyczaj nimi karmi na początku swoje młode.

Poza mięsem, kuny żywią się owocami – jabłkami, gruszkami czy śliwkami. Lubią słodycze, chętnie pojawiają się tam, gdzie mogą znaleźć ciastka oraz miód.

Z uwagi na fakt, że kuny to świetni myśliwi, atakują one często króliki, kury i inne gospodarskie, mniejsze zwierzęta. Czy kuna zje kota? Koty, szczególnie młode, zdecydowanie mogą być zagrożone, jednak kuny nieczęsto obierają je za swój cel.

Jak sprawdzić, czy kuna jest w domu?

Kuny to zwierzęta bardzo hałaśliwe, a ich odgłosy najczęściej słyszy się w nocy. Zdarza się, że ludzie są przekonani, że ich dom jest nawiedzony, ale ostatecznie okazuje się, że dziwne, nocne dźwięki, słyszane z poddasza, to nie demony, a właśnie kuny.

Znajdując się na strychu, zwierzęta tworzą sobie toalety, gdzie załatwiają swoje potrzeby, a nieprzyjemny zapach nagromadzonych odchodów przedostaje się przez sufit do części mieszkalnej.

Ponadto, w miejscach zamieszkałych przez kuny, może pojawić się sporo robaków, zwabionych właśnie przez odchody, ale również przez gnijące ciała innych, niewielkich, upolowanych zwierząt, które kuna przynosi i ukrywa.

Kuna w aucie – jak rozpoznać jej obecność?

Kuny niszczą samochody, głównie poprzez przegryzanie przewodów. Dlaczego? Zasadniczo te dzikie zwierzęta korzystają z aut jako z miejsc do przenocowania, schronienia się, odpoczynku. Uszkodzenia zaczynają się pojawiać w momencie, gdy rozpoczyna się sezon rui, podczas którego kuny stają się bardziej agresywne i bardziej zależy im na własnym terytorium, dlatego pojawiając się w samochodzie, kuny koniecznie chcą pozbyć się zapachu innej kuny, czyli konkurenta. A co to ma wspólnego z gryzieniem kabli? Otóż zwierzęta te niszczą wszystko, co jest przesiąknięte zapachem ich konkurencji. Okablowanie pachnie inną kuną? Należy je zniszczyć.

Znakami, świadczącymi o tym, że kuna była w samochodzie są:

  • trójkątne ślady po ugryzieniach na kablach oraz przewodach;
  • odciski łap oraz pozostałości futra, znajdujące się w komorze silnika, a także na masce;
  • kałuża pod samochodem, która sugeruje wyciek płynu chłodniczego;
  • zniszczenie wygłuszającej maty;
  • smród odchodów pod maską.

Jak odstraszyć kunę z domu i samochodu?

Na kuny można działać prewencyjnie oraz doraźnie. Jak uchronić się przed kunami?

W przypadku samochodu najlepszą opcją jest posiadanie zamkniętego garażu, aczkolwiek wiadomo, że nie każdy ów posiada. Bardzo ważne jest regularne przeglądanie samochodu, zarówno pod maską, jak i na oponach.

Pomocne może również okazać się nałożenie ochrony na kable, uniemożliwiając kunom ich przegryzienie.

Świetnym sposobem na zabezpieczenie domu i samochodu przed kunami jest skorzystanie ze specjalnych odstraszaczy, które mogą zarówno działać prewencyjnie, zapobiegając pojawieniu się zwierzęcia, jak i doraźnie, czyli wypędzająco z pomieszczenia.

Najlepszym odstraszaczem na kuny jest znienawidzony przez nie zapach geraniolu, który zawarty jest w środkach przeciwko kunom. Preparaty do odstraszania, przeganiania kun są jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych dla człowieka form zwalczania dzikich zwierząt, głównie dlatego, że nie wymagają bezpośredniego kontaktu.

BUMP MARDER to bardzo skuteczny sposób na kuny domowe. Jest to specjalistyczny środek, dzięki któremu można łatwo i szybko przegonić zwierzęta, bez obaw o swoje zdrowie. Ten spray przeciwko kunom cechuje się przedłużonym działaniem, dzięki czemu efektywnie chroni otoczenie przed powrotem niechcianych zwierząt. Na podkreślenie zasługuje fakt, że miejsca, w których zaaplikowano preparat, nie muszą być wyłączone z użytku, co jednak występuje bardzo często w przypadku stosowania podobnych produktów, ograniczając przez to możliwość wejścia np. na strych czy do samochodu.

Seria produktów BUMP to niezwykle skuteczne środki odstraszające i owadobójcze. Więcej informacji na www.bump.com.pl

Czytaj również