14.02.2024

Jak pozbyć się gniazda os i szerszeni?

Osy i szerszenie to owady, których obecność może irytować, ale również przerażać. Użądlenie owada stanowi zagrożenie szczególnie dla osób uczulonych na jad, dlatego warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w celu skutecznego i bezpiecznego zlikwidowania gniazda.
Spis treści artykułu

Do usuwania gniazda os oraz szerszeni należy się przygotować. Nie można podejmować gwałtownych, ryzykownych kroków, które mogłyby zakończyć się atakiem insektów.

Jak nie likwidować gniazd?

Istnieje wiele nieprawdziwych przekonań i błędnych porad w temacie usuwania kokonów.

Zrzucanie/strącanie

Zauważyłeś dużą, szarą kulę pod dachem? Pod żadnych pozorem nie próbuj jej zrzucać! W gniazdach znajduje się ogromna ilość owadów, które zaatakują, kiedy poczują się zagrożone. Używanie długiego kija, szczotki czy innego przedmiotu może skończyć się tragicznie.

Podpalanie

Jak w przypadku zrzucania, użycie ognia do wypędzenia szerszeni/os może skończyć się atakiem i wieloma użądleniami, ale nie jest to jedyne zagrożenie. Próba spalenia kokonu może doprowadzić do pożaru, bowiem gniazda są zbudowane z niezwykle łatwopalnego materiału. Owady tworzą je z celulozy, którą wytwarzają po przeżuciu drewna – oznacza to, że wystarczy iskra, by gniazdo zaczęło płonąć i przenieść ogień dalej.

Jak prawidłowo wytępić osy i szerszenie?

Zapoznaj się z trybem życia tych latających insektów. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że szerszenie oraz osy są aktywne za dnia, dlatego najlepszą porą na zniszczenie gniazda jest noc, późny wieczór lub bardzo wczesny poranek.

Nie używaj mocnego światła. Latarka może rozbudzić osy.

Zabezpiecz się! Odpowiednie ubranie to podstawa. Okryj się szczelnie, aby owady nie miały miejsca na użądlenie. Chroń przede wszystkim głowę oraz szyję, zaopatrz się też w rękawiczki.

Chroń osoby trzecie i zwierzęta.

Nie podejmuj próby wypłoszenia owadów, jeśli jesteś uczulony na jad!

Najlepszy sposób na usuwanie gniazda to użycie specjalistycznego preparatu. Koniecznie skorzystaj z gaśnicy na osy i szerszenie. Środek do usuwania gniazd jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu ze względu na daleki zasięg działania. Nie wymaga podchodzenia na bliską odległość, zmniejszając dzięki temu ryzyko użądlenia.

Spray na osy i szerszenie jest odpowiedni do likwidacji lęgowisk zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, więc bez problemu zwalczysz szerszenie i osy w ogrodzie, na poddaszu, strychu, podbitce, w drzewie oraz ścianie.

Kiedy nie usuwać gniazda os?

  • Nie bierz się za zwalczanie owadów, jeśli nie czujesz się pewnie ani bezpiecznie.
  • Osoby z alergią na jad nie powinny się narażać.
  • Nie ryzykuj, jeśli gniazdo znajduje się na dużej wysokości.
  • Nie twórz zagrożenia dla innych – nie staraj się likwidować gniazda, gdy w pobliżu są ludzie.
Czytaj również