18.01.2024

Jak chronić zwierzęta przed pchłami?

Pchły są uciążliwym problemem zarówno dla zwierząt domowych, jak i opiekunów. Te małe, skaczące owady mogą powodować swędzenie, podrażnienie skóry, alergie oraz przenosić choroby. Dlatego ochrona naszych ukochanych pupilów przed pchłami jest niezwykle istotna. Istnieje wiele metod, które można zastosować, aby zapobiec pchłom i złapać je w zarodku. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom, które przybliżą – jak skutecznie chronić nasze zwierzęta domowe przed tymi uciążliwymi pasożytami. Od rutynowych zabiegów higienicznych po preparaty i produkty dostępne na rynku, dowiemy się, jak skutecznie zapobiegać i leczyć inwazje pcheł.
Spis treści artykułu

Istnieje wiele skutecznych sposobów na pchły i to od Ciebie zależy, na który się zdecydujesz. Ochrona zwierzaka przed tymi skaczącymi owadami powinna być priorytetowa, dlatego poniżej znajdziesz listę metod na zabezpieczenie psa lub kota przed pchłami.

ŚRODKI PRZECIWKO PCHŁOM SPOT-ON

Umiejscowienie na karku zwierzęcia kilku kropel specjalistycznego preparatu to bardzo popularna forma ochrony przed pchłami. Środek aplikuje się z tyłu szyi, aby uzyskać pewność, że pies bądź kot tego nie zliże. Po wpuszczeniu kropelek, preparat szybko przedostaje się do naskórka, po czym rozprzestrzenia się po jego warstwach.

Substancje, odpowiadające za odstraszanie pcheł, kumulują się w gruczołach łojowych, dzięki czemu są regularnie wydalane „na powierzchnię”, bezustannie tworząc barierę, której pasożyty nie są w stanie przekroczyć. Owad, po kontakcie z preparatem typu spot-on, doznaje momentalnego paraliżu i odpada, zapewniając zwierzakowi bezpieczeństwo. Działanie zabezpieczające utrzymuje się około miesiąca.

TABLETKI NA PCHŁY DLA PSA I KOTA

Kolejnym sposobem na ochronę pupila przed szkodliwymi pchłami jest podanie mu specjalnej tabletki. W odróżnieniu do płynu spot-on, tabletki muszą zostać połknięte, aby ich substancje przedostały się do krwiobiegu zwierzaka. Oznacza to jednak, że pchła musi najpierw ugryźć, aby zostać skonfrontowaną z działaniem tabletki.

Można z tego wywnioskować, że preparaty w formie tabletek do połknięcia nie zapewniają pełnej ochrony, ponieważ w momencie ukąszenia może dojść do zarażenia chorobą. Ponadto – zdarza się, że pies lub kot jest uczulony na ślinę pchły i – chociaż nie przenosiła ona żadnej choroby – pozostawiła na skórze stan zapalny, który może doprowadzić do wielu powikłań.

OBROŻE PRZECIWPCHELNE

Jest wiele dostępnych typów obroży przeciwko pchłom, ale jak one w zasadzie działają? Otóż podobnie do (wspomnianych wcześniej) preparatów spot-on. Po założeniu na szyję, obroża uwalnia niewielkie dawki czynnych substancji, które momentalnie rozpowszechniają się po sierści oraz skórze zwierzęcia.

Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć to, że obroże mają długi czas działania (istnieją takie, które chronią nawet do 8 miesięcy).

ZABEZPIECZENIE DOMU PRZED PCHŁAMI

Bezpośrednie wsparcie zwierzaka to jedno, ale należy pamiętać, że otoczenie pupila jest równie ważne i trzeba zadbać, aby nie znajdowały się tam żadne pchły. Najlepszą opcją na usunięcie pcheł oraz ich odstraszenie jest użycie specjalistycznych preparatów chemicznych, które są bezlitosne dla pasożytów.

Jednym z takich środków jest BUMP FOGGER, który nie tylko pozbywa się pchlich nieprzyjaciół, ale również chroni dom przed powrotem szkodników – jeszcze przez długi czas. Zamgławiacz od BUMP niweluje owady, pozostawiając dom czystym i bezpiecznym.

KTÓRY SPOSÓB NA ZABEZPIECZENIE ZWIERZĘCIA PRZED PCHŁAMI JEST NAJLEPSZY?

Wybór odpowiedniej metody jest zależny od wielu czynników i to w gestii opiekuna jest określenie, która forma będzie dobra dla kota bądź psa.

Jednak na uwagę zasługują: obroża przeciwpchelna, którą bezpośrednio ochronisz pupila oraz aerozol, dzięki któremu zabezpieczysz swój dom.

Czytaj również