PESTYCYDY
Pestycydy to środki służące do ochrony przed szkodnikami, a dokładniej przed wszystkim, co szkodliwe (z łac. pestis – zaraza, caedo – zabijam). Za ich działanie odpowiadają substancje aktywne, które mogą być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Poza tym, pestycydy mogą mieć w składzie dodatkowe składniki, tj. rozpuszczalniki, nośniki czy synergetyki.
Najpopularniejszymi pestycydami są środki ochrony roślin, przez co bywa, że te dwa sformułowania używane są zamiennie. Pestycydy są nazywane środkami ochrony roślin, jednak ich pojęcie jest dużo szersze i obejmuje też zwalczanie szkodników poza roślinną produkcją. Przykładem pestycydu może być chociażby środek na gryzonie.
Pestycydy są stosowane do ochrony ludzi, zwierząt, upraw, zbiorników wodnych, a także lasów. Używa się ich do zabezpieczania mieszkań, szpitali, magazynów i miejsc użyteczności publicznej.
Stosowanie pestycydów podległa ścisłym regulacjom, a zezwolenie na używanie środków do ochrony roślin musi być udzielone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
RODZAJE PESTYCYDÓW
Podział ze względu na grupę stosowania (przykłady):
- regulatory wzrostu roślin;
- repelenty;
- herbicydy;
- insektycydy.
Podział ze względu na sposób działania:
- systemicznie;
- oddechowe;
- żołądkowe;
- powierzchniowe;
- wgłębne.
Podział ze względu na budowę chemiczną:
- polichlorowe;
- związki rtęcioorganiczne;
- nitrofenole;
- fosforanoorganiczne.
Podział ze względu na toksyczność:
- I – skrajnie toksyczne
- II
- III
- IV
- V – potencjalnie nieszkodliwe
INSEKTYCYDY
Insektycydy, jak sama nazwa wskazuje, to środki do likwidacji insektów. Należą do grupy produktów do ochrony roślin, jednak nie używa się ich jedynie do tego. Preparaty owadobójcze stosowane są również wszędzie tam, gdzie owady są niepożądane, m. in. w domach mieszkalnych. Używanie insektycydów wpływa na zmniejszenie liczby owadów w otoczeniu i ogranicza ich rozmnażanie.
W składzie środków na insekty znajdują się substancje czynne, które działają na owady kontaktowo, żołądkowo bądź oddechowo, a ponadto – niektóre preparaty zawierają w sobie odstraszacze, dzięki którym insekty nie powracają.
Podział insektycydów znajdziesz tutaj.
REPELENTY
Repelenty to biologiczne metody ochrony o działaniu odstraszającym. Ich działanie odbywa się za pomocą świateł, dźwięków czy zapachów, są to również związki chemiczne oraz żywe organizmy.
Odstraszacze stosowane są w celu ochrony środowiska, ratowania życia, ale też własnej wygody. Chociaż repelenty to spora grupa produktów/metod, to najczęściej kojarzonymi są spraye na komary i kleszcze, stosowane na ciało i ubrania, aby uniknąć ukąszeń.
Przykłady repelentów/odstraszania
- błyszczące elementy na roślinach – odstraszanie ptaków;
- głośne dźwięki – odstraszanie drapieżników;
- środki chemiczne – odstraszanie owadów.
Repelenty chemiczne, które służą do ochrony przed m. in. komarami, są produktami biobójczymi, których obrót jest uregulowany prawnie, bowiem mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i/lub zwierząt. Przy zakupie np. sprayu na kleszcze, warto sprawdzić na opakowaniu, czy produkt ma pozwolenie na wprowadzenie go do obrotu, ponieważ – jeśli nie ma – może się to skończyć uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.
PODSUMOWANIE
Insektycydy a pestycydy
Pestycydy są naczelną grupą środków, służących do niwelowania wszelkich zagrożeń i organizmów szkodliwych. Insektycydy natomiast zwalczają owady, czyli – co do zasady – zagrożenia. Oznacza to, że insektycydy są rodzajem pestycydów.
Insektycydy a repelenty
Repelenty również należą do rodziny pestycydów, jednak, w przeciwieństwie do insektycydów, ich rolą nie jest zabijanie owadów, a ich odstraszanie.