25.01.2024

Geraniol – specyfika, zastosowanie, działanie – praktyczne informacje

Substancja o nazwie geraniol to organiczny związek chemiczny, należący do grupy alkoholi terpenowych. Występuje naturalnie w wielu roślinach, owocach i warzywach, m. in. w róży, lawendzie, pomarańczy czy marchewce, ale można go również wytworzyć w syntetycznej formie, która bywa stosowana w branży farmaceutycznej, a także w przemyśle spożywczym.
Spis treści artykułu

Czym jest geraniol?

Substancja o nazwie geraniol to organiczny związek chemiczny, należący do grupy alkoholi terpenowych. Występuje naturalnie w wielu roślinach, owocach i warzywach, m. in. <strong>w róży, lawendzie, pomarańczy czy marchewce</strong>, ale można go również wytworzyć w syntetycznej formie, która bywa stosowana w branży farmaceutycznej, a także w przemyśle spożywczym.

Zastosowanie geraniolu

PRZEMYSŁ KOSMETYCZNY

Geraniol cechuje się słodkim, przyjemnym zapachem, dzięki czemu służy w produkcji kosmetyków – można go znaleźć w mydłach, perfumach oraz kremach. Bywa również wykorzystywany w wytwarzaniu środków czyszczących, takich jak płyny do mycia podłóg.

Jest świetnym dodatkiem do olejków eterycznych, ponieważ aromat geraniolu wykazuje działanie uspokajające i relaksujące.

MEDYCYNA

Geraniol to substancja przeciwbakteryjna i przeciwgrzybiczna, dlatego bywa wykorzystywana do leczenia niektórych infekcji skórnych. Związek chemiczny najsilniej działa na bakterie pałeczki okrężnicy oraz salmonelli. W połączeniu z cytronelolem – świetnie sobie radzi z prątkiem gruźlicy.

OCHRONA PRZED OWADAMI

Pomimo szerokiego użycia w medycynie i kosmetyce, najpopularniejszym zastosowaniem geraniolu jest zwalczanie niechcianych owadów. Geraniol wchodzi w skład niektórych produktów owadobójczych i perfekcyjnie działa na insekty, usuwając je z otoczenia. Substancja ta pozbywa się m. in. komarów, pcheł oraz much.

Jak działa geraniol w preparatach owadobójczych?

Substancja zakłóca układ nerwowy insektów, poprzez wiązanie z receptorami nikotynowymi w komórkach, zajmujących się przekazywaniem impulsów nerwowych.

W dużym skrócie – geraniol silnie paraliżuje owady, doprowadzając do ich śmierci.

W których środkach do usuwania owadów znajduje się geraniol?

Geraniol znajduje we wszystkich produktach marki BUMP.

W większości przypadków występuje w duecie substancji aktywnych wraz z cypermetryną (silnym insektycydem) – BUMP AMEISE na mrówki, BUMP SPINNE przeciwko pająkom, BUMP SCHABE na karaluchy, BUMP SILBERFISCH do usuwania rybików cukrowych.

W przypadku BUMP FOGGER zamgławiacz przeciwko owadom oraz BUMP WESPEN na osy i szerszenie – do duetu substancji czynnych dochodzi tetrametryna (syntetyczna substancja, wykazująca działanie owadobójcze).

Geraniol a bezpieczeństwo człowieka

Geraniol, znajdujący się w środkach do zwalczania owadów, jest stosunkowo bezpieczny dla ssaków, w tym ludzi. Ma on status GRAS, który świadczy o nieszkodliwości dla zdrowia. Niemniej jednak – warto stosować środki ostrożności podczas korzystania z repelentów. Przed użyciem każdego środka chemicznego, należy zapoznać się z treścią instrukcji użycia.

Czytaj również