25.01.2024

Fakty i mity o rybikach cukrowych – czym tak naprawdę są mieszkańcy naszych łazienek?

Rybiki cukrowe to stworzenia, które są powszechnie znane i często widywane w mieszkaniach. Najczęściej trafiamy na nie w łazienkach, ponieważ zwierzęta te kochają wilgotne środowisko. Żyją w ciemności, a kiedy zapalimy światło – szybko uciekają do swoich kryjówek. Dla jednych rybiki są zupełnie obojętne, innych niezwykle brzydzą. Na temat srebrnych lokatorów powstało sporo mitów, które poniżej przybliżymy i potwierdzimy bądź obalimy.
Spis treści artykułu

1. Rybiki są niebezpieczne dla ludzi

Rybiki cukrowe (in. srebrzyki) nie robią człowiekowi krzywdy – nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób. Często się z nami mijają, ponieważ są aktywne głównie w nocy. Nie wchodzą z nami w interakcję, wręcz uciekają na nasz widok. Szkodliwość srebrzyków objawia się w ich naturalnej potrzebie niszczenia naszego otoczenia. Owady te żywią się m. in. papierem, dlatego mogą niszczyć książki i dokumenty, tapety na ścianach oraz tkaniny.

2. Rybiki cukrowe świadczą o braku czystości w domu

Swego czasu popularny był mit, który głosił, że posiadanie srebrzyków związane jest z brudnym mieszkaniem. Jest to nieprawda. Rybiki żywią się tkaninami, często za pożywienie wybierają dywaniki łazienkowe, papier, a najbardziej przyciąga je wilgotne środowisko, co jest zupełnie naturalnym łazienkowym habitatem. Rybiki mogą pojawić się wszędzie, nawet w najbardziej zadbanym mieszkaniu.

3. Rybiki lubią ciepło

To prawda. Poza wilgocią, rybiki kochają wysokie temperatury. Srebrzyki stworzeniami, które preferują ciepłe środowiska i nie znoszą niskich temperatur. W warunkach, gdzie temperatura wynosi poniżej 17 stopni Celsjusza, nie zobaczymy tych insektów zagnieżdżonych w żadnym miejscu.

4. Rybik i szczypawka to to samo

Na pierwszy rzut oka, jeśli nie zna się dobrze rybika, można pomylić go ze szczypawką, ale wystarczy chwila dokładnego przyjrzenia się, aby stwierdzić, że są to zupełnie inne stworzenia. Najważniejszą różnicą w ich wyglądzie są szczypce na końcu ciała, które nie występują u srebrzyków. Co więcej – szczypawica to naturalny wróg rybika cukrowego.

5. Rybiki żyją tylko w łazience

Chociaż w łazienkach spotyka się je najczęściej, rybiki cukrowe pojawiają się także w kuchniach i sypialniach. Być może w tych pomieszczeniach brakuje potrzebnej owadom wilgoci, ale mogą odnaleźć tam sporo pożywienia. Srebrzyki żywią się skrobią, celulozą, cukrami oraz białkiem, więc chętnie skuszą się na resztki jedzenia, pozostawione na blacie.

Rybiki cukrowe regularnie pojawiają się w naszych mieszkaniach i – chociaż nie są w stanie nas skrzywdzić – mogą sporo poniszczyć, dlatego warto usunąć je z otoczenia. W tym celu można użyć metod naturalnych, takich jak odstraszanie ich nieprzyjemnymi dla nich zapachami, np. cynamonem bądź rozmarynem, ale dla pewnych i szybkich efektów polecamy zastosowanie specjalnych środków na rybiki cukrowe, np. BUMP SILBERFISCH – preparat w sprayu przeciwko rybikom.

Czytaj również