Pszczoła a osa
Pierwszym i najpopularniejszym problemem jest określenie, który owad to pszczoła, a który osa. Rozróżnianie tych dwóch stworzeń jest niezwykle istotne, ponieważ są to owady, mające ze sobą niewiele wspólnego.
Najwyraźniejszą różnicą jest fakt, że pszczoły mają zauważalne na ciele włoski. Pszczoły często bywają określane jako puchate i urocze. Wielkością zbliżone do osy, ich długość waha się między 1,3-1,5 cm, natomiast królowa osiąga do 2 cm.
Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, które zajmują się zapylaniem roślin oraz zbieraniem pyłku i nektaru. Dzięki nim mamy miód, a także wosk. Pszczoły w żadnym wypadku nie powinny być zabijane, szczególnie, że nie są one niebezpieczne, bowiem atakują jedynie w samoobronie. Oczywiście ich jad może być niezwykle szkodliwy dla osób uczulonych, natomiast te owady są z natury spokojne i nie ma potrzeby, aby je prowokować.
Użądlenie pszczoły jest dla niej zabójcze, ponieważ jej żądło zaopatrzone jest w haczyki, które uniemożliwiają wyciągnięcie szpikulca z ofiary. W efekcie, owad, chcąc odlecieć, rozrywa sobie odwłok i umiera. To główny powód, dla którego pszczoły unikają atakowania.
Te włochate owady naturalnie mieszkają w dziuplach i przy ziemi, natomiast pszczoły hodowlane zamieszkują ule.
Osy to zwierzęta, znacząco różniące się wyglądem od pszczół. Przede wszystkim nie posiadają owłosionego odwłoku – są gładkie, z wyraźnym zwężeniem w talii. W przeciwieństwo do pszczół – kolor osy jest wyraźniejszy, mocno żółty, podczas gdy pszczoła bywa bardziej ruda.
Nie są to owady miodne. Miód tworzą jedynie pszczoły.
Osy osiągają długość od 1,5 cm do 1,8 cm i są znacznie „szczuplejsze” od pszczół. Mówi się, że osa bywa wredna, a ogólnie przyjęło się, iż są to owady agresywne, chociaż jest to nie do końca. Żółto-czarne owady atakują wtedy, kiedy czują się zagrożone, a mogą się tak czuć stosunkowo często. Bardzo łatwo jest je sprowokować. Wolą zaatakować niż uciec. Dlaczego? Osy to stworzenia niezwykle ciekawskie, dlatego zdarza się, że przy nas latają, a my zaczynamy panikować. Staramy się je odpędzić, machając rękami, budując tym samym atmosferę zagrożenia, stąd też sytuacje, że jesteśmy żądleni. I tutaj pojawia się kolejna różnica między osą a pszczołą – osy mogą żądlić wielokrotnie, ponieważ ich żądła nie mają haczyków i gładko wysuwają się z ofiary. To też sprawia, że owady te budzą niechęć i strach.
Żyją w gniazdach, które tworzą na wysokościach. Najczęściej można je znaleźć na drzewach i pod dachami. Wielkość takiego gniazda to ok. 20-30 cm.
Czym się różni osa od szerszenia?
Ludzie teoretycznie wiedzą, że szerszeń i osa to dwa inne owady, ale warto podkreślić wszystkie różnice między nimi, aby ułatwić ich rozpoznawanie.
Szerszeń jest znacznie większy i może mierzyć prawie 4cm. Kolorystyką przypomina osę, jego odwłok również jest żółto-czarny, natomiast głowa bywa brązowo-ruda. Z uwagi na swoją wielkość może przyprawiać o gęsią skórkę, ale kolejnym czynnikiem odróżniającym go od osy jest to, że jest to zwierzę mniej agresywne. Chociaż mogłoby się wydawać, że to latający potwór, szerszeń nie jest tak chętny do ataku jak osa. A co, jeśli jednak to zrobi?
Jego żądło jest większe i nie ma haczyków, więc może wbić się w nas kilka razy, natomiast w jego jadzie nie ma dużo więcej toksyn niż w jadzie osy, dlatego ból rzeczywiście jest większy, ale nie tak potworny, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście jad szerszenia może być niezwykle niebezpieczny dla osób uczulonych!
Gniazda szerszeni są duże, osiągają nawet do 50 cm i można je znaleźć na drzewach, pod dachami oraz w dziuplach. Szerszenie nie produkują miodu. Żywią się innymi owadami, w tym pszczołami, przez co ciężko określić ich rolę w ekosystemie, gdy z jednej strony usuwają szkodniki, a z drugiej – pozbywają nas jednego z najpożyteczniejszych owadów na świecie.
Różnice między osami, pszczołami i szerszeniami – podsumowanie
Choć z pozoru podobne, owady te bardzo się od siebie różnią. Warto być świadomym, kiedy mamy do czynienia z osą, a kiedy z pszczołą, aby wiedzieć, jak się zachować. Przede wszystkim nie powinniśmy robić żadnej krzywdy pszczołom! Natomiast jeśli w naszym otoczeniu pojawią się osy lub szerszenie, sprawiając, że zaczniemy obawiać się o nasze bezpieczeństwo, warto się ich pozbyć. Najlepszym sposobem na zlikwidowanie niechcianych towarzyszy jest użycie profesjonalnych środków, np. sprayu o dalekim zasięgu BUMP WESPEN.