25.01.2024

Cypermetryna – definicja, działanie, zastosowanie – praktyczne informacje

Czym jest cypermetryna? Substancję czynną z grupy chemicznej syntetycznych pyretroidów nazywamy cypermetryną. Zaliczana jest do biobójczych insektycydów, czyli substancji zwalczających owady. Najczęściej stosowana przeciwko insektom z gryzącym i ssącym aparatem gębowym, czyli m. in pluskwom oraz karaluchom. Stosowana głównie w rolnictwie do likwidowania owadów z upraw, ale znajduje też zastosowanie w likwidacji owadów w domu….
Spis treści artykułu

Czym jest cypermetryna?

Substancję czynną z grupy chemicznej syntetycznych pyretroidów nazywamy cypermetryną. Zaliczana jest do biobójczych insektycydów, czyli substancji zwalczających owady. Najczęściej stosowana przeciwko insektom z gryzącym i ssącym aparatem gębowym, czyli m. in pluskwom oraz karaluchom. Stosowana głównie w rolnictwie do likwidowania owadów z upraw, ale znajduje też zastosowanie w likwidacji owadów w domu. Najbardziej optymalną temperaturą stosowania substancji jest taka, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Zastosowanie i działanie cypermetryny

Cypermetryna znajduje zastosowanie w dezynsekcji – skutecznie zwalcza muchy, osy, kleszcze i karaluchy. Wspomaga rolników w chronieniu upraw, a także używa jej się w leśnictwie w celu likwidowania insektów w szkółkach leśnych.

Insektycyd ten, podobnie do geraniolu, paraliżuje owady, doprowadzając do ich śmierci. Wchodzi w reakcję z receptorami w komórkach nerwowych i blokuje przewodzenie impulsów. Cypermetryna działa zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo – może zabić szkodnika, który zetknie się z substancją fizycznie bądź ją zje.

W jakich produktach owadobójczych znajduje się cypermetryna?

Substancję czynną o nazwie cypermetryna można odnaleźć w produktach marki BUMP, m. in.

Cypermetryna – podsumowanie

Związek chemiczny – cypermetryna – to substancja krystaliczna i bezbarwna, występująca w formie cieczy. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, rozpuszczalnikach organicznych oraz etanolu. Jest biodegradowalna, działa żołądkowo i kontaktowo, wykazuje silne insektobójcze działanie.

Czytaj również