Dlaczego pająki żyją w naszych mieszkaniach?
Zacznijmy od tego, że pająki muszą znajdować się tam, gdzie będą miały dostęp do pożywienia. W pomieszczeniach, w których nie są przestrzegane wszystkie zasady higieny, mogą pojawić się robaki, a one automatycznie przyciągają pająki. Z tego powodu warto zadbać o regularne sprzątanie domu i nie pozostawiać nigdzie resztek jedzenia, które są szczególnie atrakcyjne dla większości insektów.
Kolejnym powodem, dla którego w mieszkaniach pojawiają się ośmionożni lokatorzy, jest ich okres rozrodczy, który rozpoczyna się późną wiosną. W tym czasie pająki poszukują partnerów oraz miejsc, w których mogą się bezpiecznie rozmnażać, a nasze domy wydają się im wręcz idealne z uwagi na wiele zakamarków i szczelin, gdzie mogą się schować.
Ochrona przed zimnem to kolejny czynnik, motywujący pająki do odwiedzania nas w mieszkaniach. Kiedy na zewnątrz robi się zimno, pająki usilnie próbują dostać się do miejsc, gdzie trudne warunki pogodowe ich nie dotkną. Poza tym, że wchodzą do nas z dworu, migrują również z piwnic oraz strychów, które najczęściej nie są ogrzewane na zimę.
Co to dla nas oznacza? Mniej więcej tyle, że nie jesteśmy w stanie w stu procentach uchronić się przed pojawieniem się pająka w kącie, ponieważ nawet, jeśli wysprzątamy mieszkanie od A do Z, to i tak jakiś zbłąkany pajączek przyjdzie w odwiedziny – chociażby dlatego, że będzie u nas ciepło.
Najpopularniejsze pająki domowe w Polsce
W przeciwieństwie do Australii i Ameryki, Polska nie jest tak przesiąknięta jadowitymi pająkami. Co do zasady – nie musimy obawiać się, że wsuniemy nogę do buta i ugryzie nas czarna wdowa, nie trafimy też raczej na tarantulę w łazience. Stuprocentowej pewności oczywiście nie ma, bo być może jakiś osobnik ucieknie sąsiadowi, który zajmuje się terrarystyką, ale na szczęście takie sytuacje są bardzo rzadkie.
Natomiast bardzo często widujemy niewielkiego osobnika o bardzo długich, cienkich nogach. Przebywa w kątach, najczęściej pod sufitem i nazywa się Nasosznik trzęś.
Ten rodzaj pająka wydaje się być spokojnym osobnikiem, który spędza czas głównie w jednym miejscu, ale pozory bywają mylne. Nasz długonogi towarzysz to całkiem agresywny osobnik, który chętnie poluje na owady i na inne pająki! Jednak bez obaw – ludzi nie atakują i nie są w stanie zrobić nam żadnej krzywdy. Nasoszniki bywają mylone z kosarzami, które – co ciekawe – wcale pająkami nie są, aczkolwiek należą do rodziny pajęczaków.
Drugim pająkiem, który pojawia się z naszych domach jest kątnik i on już potrafi zjeżyć włosy na głowie. Nie jest to maleństwo pokroju nasosznika, kątnik potrafi mierzyć aż 8 cm i to głównie jego wielkość sprawia, że obserwujemy go z przerażeniem, kiedy przebiega po naszej podłodze.
Kątnik występuje w dwóch odmianach – mniejszej i większej. Osobnik mniejszy osiąga do 10mm, większy do 18mm. Mowa oczywiście o samym odwłoku, bo jego długie, owłosione odnóża automatycznie dodają mu centymetrów. Pająk ten jest szaro-brązowy, wzorzysty i masywny. Jego ugryzienie bywa bolesne.
Trzecim, najczęstszym pająkiem w naszym domu jest zyzuś tłuścioch. Nazwa ta sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech i może nieco ocieplić wizerunek tego pająka, ale co, jeśli powiem ci, że zyzuś jest spokrewniony z czarną wdową?
Na szczęście ten pająk nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka, a jego ugryzienie porównywalne jest do użądlenia osy. Zyzuś tłuścioch to stworzenie ciepłolubne, więc często można spotkać go w domu. Jest niewielki, mierzy ok. 8mm. Co ciekawe, samce zyzusia potrafią wydawać dźwięki o częstotliwości do 1000 Hz, co oznacza, że są słyszalne dla ludzi! Być może słyszałeś kiedyś tego pająka i nawet o tym nie wiesz.
Pająki w domu – czy powinniśmy się bać?
Nasze domowe pająki nie robią nam krzywdy i nie powinny być postrzegane jako najwięksi wrogowie, ale zupełnie zrozumiałe jest, że nie chcemy mieć ich w swoim otoczeniu tak samo, jak nie chcemy dzielić przestrzeni z innymi owadami. Mamy prawo się ich bać, mogą nas obrzydzać – możemy się ich pozbyć. W celu szybkiego i skutecznego zlikwidowania pająków z domu, polecamy użycie środka chemicznego BUMP SPINNE – preparat na pajęczaki w mieszkaniu.