07.02.2024

10 ciekawostek o rybikach cukrowych – sprawdź, czy wiedziałeś!

Rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami, to niewielkie stworzenia, które upodobały sobie życie w naszych łazienkach. Są to owady bardzo charakterystyczne o specyficznych formach zachowania, które pojawiają się nagle i – mogłoby się wydawać – znikąd.
Spis treści artykułu

1. Rybiki cukrowe pochodzą z tropików

Rybiki cukrowe to owady, które preferują głównie wilgotne i ciepłe miejsca, ponieważ niegdyś ich naturalnym środowiskiem były tropiki.

2. Rybiki mogą przeżyć rok bez pożywienia

Rybiki cukrowe, nazywane również robakami łazienkowymi, potrafią nie jeść nawet przez rok, dlatego próby pozbycia się ich poprzez odcięcie ich od źródła pokarmu – może nie zadziałać.

3. Rybiki żyją od 2 do 8 lat

W porównaniu do innych owadów, rybiki cukrowe żyją stosunkowo długo – mogą dożyć nawet ośmiu lat! Insekty żyją zazwyczaj kilka tygodni.

4. Rybiki cukrowe nie lubią ostrych zapachów

Jeśli chcesz odstraszyć rybiki, możesz spróbować użyć nieprzyjemnych dla nich zapachów. Bardzo nie lubią woni octu, cynamonu oraz rozmarynu.

5. Rybiki cukrowe są niegroźne dla człowieka

Srebrzyki mogą narobić w domu wielu szkód, ale możemy mieć pewność, że nam bezpośredniej krzywdy nie zrobią, bowiem nie gryzą, nie przenoszą chorób i unikają kontaktu z ludźmi.

6. Rybiki prowadzą nocny tryb życia

Wychodzą ze swoich kryjówek pod osłoną nocy (lub po prostu ciemności). Kiedy tylko zauważą światło, natychmiast uciekają.

7. Rybiki jedzą papier

Lubią resztki ludzkiego jedzenia, jednak dzięki możliwości trawienia celulozy, bardzo chętnie zjadają papier, tapety ze ścian, a nawet klej.

8. Rybik to komensal człowieka

Bycie komensalem oznacza, że jeden gatunek odnosi korzyści z kontaktu z drugim, gdzie drugi gatunek nie jest przy tym krzywdzony.

9. Rybiki nie żyją jedynie w łazienkach

Chociaż trafiamy na srebrzyki głównie w łazienkach, to lubią inne również żerować w innych pomieszczeniach – w pokojach, gdzie mogą żywić się tkaninami oraz kuchniach, w których mają sporo pożywienia.

10. Naturalnym wrogiem rybika jest szczypawka

Szczypawka to owad, który na pierwszy rzut oka może wyglądać podobnie do rybika, jednak są to dwa zupełnie odrębne gatunki, a ponadto – szczypawki polują na rybiki cukrowe.

Żyjąc z rybikami cukrowymi, masz dwie opcje – zignorować je bądź zlikwidować. Jeśli stwierdzisz, że nie chcesz w domu żadnych robaków, możesz użyć specjalnego środka, przeznaczonego do usuwania rybików – BUMP SILBERFISCH.

Czytaj również