07.02.2024

10 ciekawostek o muchach

Muchy to jedne z najbardziej znienawidzonych owadów. Odrzucają swoim wyglądem, irytującym lataniem, a ponadto przenoszą wiele zarazków. Rola muchy w ekosystemie? Stanowi pożywienie dla niektórych zwierząt. Od siebie nie wnosi nic, co mogłoby sprawić, że uznalibyśmy ją za stworzenie szczególnie pożyteczne.
Spis treści artykułu

1. Muchy nie gryzą pożywienia

Muszy aparat gębowy jest przystosowany do zlizywania pokarmu. Owady te nie mają możliwości pobierania pokarmu o stałej konsystencji, jednak nie muszą z niego rezygnować, bowiem rozpuszczają go śliną, po czym skrupulatnie zlizują.

2. Muchy żyją od dwóch do czterech tygodni

Mitem jest, że muchy żyją jeden dzień. Samą dojrzałość płciową osiągają po kilku dniach. Samice much są w stanie złożyć około 2000 jaj w przeciągu swojego życia, a do wylęgnięcia się larw potrzeba zaledwie 24 godzin.

3. Muchy są pożywieniem dla wielu zwierząt

Ogromna liczba zwierząt posiada muchy w swojej diecie. W grupie tej znajdują się liczne ptaki, gady, płazy oraz pająki – jaszczurki, jeże, żaby, a nawet chomiki. Niektóre larwy roztoczy bardzo lubią jaja much i potrafią zjeść ich nawet 20 w ciągu doby.

4. Muchy przenoszą choroby

Ich tryb życia nie należy do najzdrowszych i najczystszych, w związku z czym mają stały kontakt z różnymi patogenami, które roznoszą na nasze pożywienie oraz na nas samych. Najpopularniejszymi chorobami, którymi mogą zarazić nas muchy są grypa żołądkowa, czerwonka, dur brzuszny, a także gruźlica oraz cholera.

5. Muchy były wykorzystywane podczas II wojny światowej

A dokładniej – stanowiły broń biologiczną. Japończycy stworzyli bomby, które składały się z dwóch komór – w jednej znajdowały się żywe muchy, w drugiej natomiast bakteryjna zawiesina, wywołująca cholerę. Po zrzuceniu bomby, muchy zostawały pokrywane substancją, a następnie uwalniane, by roznosić chorobę. Pierwsza taka broń spadła w 1942 roku na Baoshan w Chinach. Sama bomba zabiła 60 000 osób, a muchy rozniosły cholerę w promieniu 200 km, zabijając 200 000 ludzi.

6. Muchy rozmnażają się bardzo szybko

Mucha jest gotowa do rozmnażania już po 3 dniach od przepoczwarzenia. Jednorazowo jest zdolna do złożenia 150 jaj, a przez całe życie – od 2000 do 5000. Cykl życia owada jest związany z temperaturą otoczenia – im cieplej, tym szybciej larwy osiągają dorosłość.

7. Muchy są wszystkożerne

Mucha lubi jeść owoce, nektar z drzew, sok kwiatowy, resztki ludzkiego pożywienia, a także gnijące materiały organiczne, padlinę oraz kał. To właśnie przez to owady te non stop mają styczność z przeróżnymi patogenami.

8. Oczy much składają się z tysięcy małych oczek

Muchy nie muszą ruszać głową, ponieważ ich oczy wychwytują widok niemal dokoła całego ich ciała. Dzięki temu bardzo szybko reagują i tak ciężko je dorwać. Każde z małych oczek widzi jedynie to, co ma przed sobą, a cały obraz, jaki ostatecznie formuje się w głowie, porównywalny jest do tego, co widzi człowiek przez meshową siatkę.

9. Muchy wypróżniają się co 4-5 minut

Czyli bardzo często. Jest wysoce prawdopodobne, że zrobiła to już dawno na Tobie, Twoim jedzeniu czy zwierzaku.

10. Muchy udają martwe, aby uniknąć zagrożenia

Niekoniecznie dotyczy to muchy domowej, ale niektóre gatunki much nauczyły się udawać nieżywe, aby nie zostać zaatakowanymi. Takie zachowanie zaobserwowano również u innych owadów oraz pająków. Natomiast standardowa, domowa mucha stawia na swój refleks, dzięki któremu unika zagrożenia.

Podsumowując, muchy są nie tylko irytujące, ale również potencjalnie niebezpieczne. Ich obecność w naszych domach może prowadzić do różnych chorób i utraty żywności, dlatego tak istotne jest, abyśmy podjęli działania i przeciwstawili się tym niechcianym insektom. W celu szybciej likwidacji much z domu, polecamy użycie zamgławiacza BUMP FOGGER, który sprawnie usuwa niechciane owady, a także zabezpiecza dom przed ich powrotem.

Czytaj również