18.01.2024

10 ciekawostek o karaluchach, które mogą Cię zadziwić!

Wydawać by się mogło, że karaluchy to jedynie obrzydliwe, przerażające robaki, które rodzą się, szkodzą i umierają. Cóż, jest w tym ziarenko prawdy, ale w trakcie swojego półrocznego życia, karaluchy wykazują szereg zachowań, których moglibyśmy się po nich nie spodziewać.
Spis treści artykułu

1. Karaluchy żyją w grupach, tworzą dzielnice, a także getta

Badania przeprowadzono w Nowym Jorku, ale wyniki można przyrównać do innych wielkich miast, takich jak Paryż czy Warszawa. Karaczany wykazują silne socjalne powiązania i niechętnie podejmują kontakty z „obcymi”. Według badań, karaluchy zamieszkujące poszczególne dzielnice miasta, unikają mieszania się między sobą, nie wchodzą na rejony innych karaczanów i bronią swoich granic. Owady te starają się trzymać miejsc, w których się narodziły.

Przeprowadzono też badania genetycznie, które wykazały na różnice, występujące w kodzie genetycznym przedstawicieli różnych grup, co oznacza, że karaluchy różnią się między sobą i nie planują się ze sobą łączyć. Może to w przyszłości doprowadzić do powstania kolejnych podgatunków.

2. Karaluchy to owady synantropijne – żyją tylko tam, gdzie żyje człowiek

Około 30 gatunków karaluchów żyje wśród ludzi i dzięki ludziom. Insekty te nie mogłyby przeżyć bez naszej obecności z dwóch powodów: żywią się naszym jedzeniem i korzystają z naszego ciepła.

Karaczany spożywają resztki po ludzkim jedzeniu, więc – jeśli zabrakłoby człowieka – zabrakłoby też posiłku, co doprowadziłoby do zniknięcia owadów z danego miejsca.

Większość znanych karaluchów nie jest w stanie przeżyć w niskich temperaturach i teoretycznie nie powinny one istnieć w krajach, które dotyka zima. Człowiek jednak też ma problem z funkcjonowaniem, gdy jest zimno, więc ogrzewa swoje otoczenie, a to przyciąga karaluchy i utrzymuje je przy życiu.

3. Karaluchy są w stanie przeżyć wybuch bomby atomowej

To chyba najpopularniejsza ciekawostka, o której słyszał niemalże każdy, jednak – czy prawdziwa? Tak i nie. Rzeczywiście – karaluchy są odporne na promieniowanie, jednak nie jest to odporność stała. Promieniowanie działa szkodliwie na komórki, które są w trakcie podziału. W normalnym organizmie podział komórek to proces niemalże nieustanny, natomiast u karalucha zdarza się to bardzo rzadko. Podsumowując – promieniowanie nie zabija karaluchów, które aktualnie nie są w stanie komórkowego podziału, a jeśli jakieś są – giną tak samo jak ludzie albo psy.

4. Karaluchy rozpoznają się po zapachu

Głównym sposobem komunikacji między karaluchami jest zapach. To właśnie dzięki niemu owady te się rozpoznają oraz wiedzą, dokąd mają zmierzać. W momencie, gdy jakiś karaczan pojawia się w miejscu, które mogłoby się okazać perfekcyjnym do życia, inne insekty dołączą do niego, przywołane jego zapachem.

5. Karaluchy to owady wszystkożerne

I to dosłownie. Karaluchy, poza tym, że żywią się roślinami oraz mięsem, nie pogardzą też klejem, mydłem oraz papierem.

6. Karaluchy lubią piwo

Co prawda nie piją go przy piątkowych spotkaniach, ale podczas badań nad Przybyszką amerykańską (gatunek karalucha), okazało się, że bardzo chętnie popijała ona wyroby alkoholowe. Z podawanych jej alkoholi, najbardziej zainteresowana była piwem.

7. Karaluchy żyją średnio 180-190 dni

Prawie pół roku życia wystarcza im, aby tworzyć kolonie, zasiedlać odkrywane tereny i rozmnażać się. Samice żyją z reguły dłużej – do 190 dni. Samce kończą żywot po około 180 dniach.

8. Karaluchy przeżyją bez jedzenia 40 dni

Kilkudniowe odcięcie szkodnika od źródła pożywienia może być niewystarczające do jego całkowitej eliminacji, bowiem karaluchy potrafią wytrzymać bez pożywienia ponad miesiąc.

9. W Rosji karaluch to symbol bogactwa

W niektórych częściach Rosji obecność karaluchów uznaje się jako symbol dostatku i powodzenia życiowego.

10. Karaluchy to jedzenie

W krajach azjatyckich spożywanie robaków jest na porządku dziennym, dlatego nie jest zaskoczeniem, że również karaluchy są często wybierane do konsumpcji. Okazuje się, że to źródło witamin, białka, soli mineralnych i tłuszczu.

I chociaż ciekawostki są miłym uzupełnieniem wiedzy, to obecność karaluchów w domowym otoczeniu nie jest niczym przyjemnym ani rozwijającym. Jest to realne zagrożenie i dyskomfort, dlatego – jeśli szukasz skutecznego sposobu na wyeliminowanie szkodników z mieszkania, koniecznie wypróbuj BUMP SCHABE – spray na karaluchy.

Czytaj również